Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus. Zaskakujące doniesienia naukowców. 2 metry dystansu to za mało

4

Niepokojące ustalenia przekazują naukowcy. Twierdzą, że dystans społeczny nie zapewnia pełnego ochrony przed koronawirusem. Donoszą, że wirus może rozprzestrzeniać się na ponad 10 metrów.

Koronawirus. Zaskakujące doniesienia naukowców. 2 metry dystansu to za mało
Koronawirus może rozprzestrzeniać się na 10 metrów lub dalej (Pixabay)

Niektóre osoby zachowują się tak, jakby koronawirusa już nie było. Tymczasem on wciąż się utrzymuje i nadal trzeba być bardzo ostrożnym. W wielu miejscach konieczne jest zakrywanie twarzy czy utrzymywanie dystansu społecznego.

Badacze alarmują, że zachowywanie odległości 1-2 metry to za mało. Koronawirus może rozprzestrzeniać się na 10 metrów lub nawet dalej.

Obawiamy się, że ludzie mogą myśleć, że są chronieni przed koronawirusem, jeśli zachowują się zgodnie z aktualnymi wytycznymi. A tak nie jest - ostrzegają naukowcy, cytowani przez msn.com.
Zobacz także: Koronawirus znów się wymknął spod kontroli. Prof. Simon: "Przygotowujmy się na najgorsze"

Koronawirus ma doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się szczególnie w zamkniętych i źle wentylowanych pomieszczeniach. Powinniśmy więc pamiętać, by dbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w miejscach, w których przebywamy.

Jak przenosi się koronawirus?

Profesor Lidia Morawska z Queensland University of Technology w Australii przekazała, że "kilka restrospektywnych badań pokazało, że przenoszenie się koronawirusa drogą powietrzną, w formie aerozolu, jest jak najbardziej możliwe".

Przy zwykłym ruchu powietrza w pomieszczeniu kropla wielkości 5 mikronów pokonuje odległość ponad 10 metrów, znacznie większą niż wielkość przeciętnego pokoju i opada z wysokości 1,5 metra nad podłogą - wyjaśniła.

Naukowcy nie kryją też zaskoczenia tym, jak długo utrzymuje się epidemia. Przewidywali, że uda się ją wygasić szybciej.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić