Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus dostaje się do organizmu przez oczy. Naukowcy ustalili, jak to możliwe

26

Jedną z dróg, którą koronawirus wnika do organizmu człowieka, są oczy. Między innymi właśnie z tego powodu zaleca się, aby unikać dotykania twarzy nieumytymi rękami. Naukowcy ustalili, dlaczego wirus tak łatwo wnika do ciała poprzez ten organ.

Oczy są jedną z dróg, przez które koronawirus dostaje się od organizmu człowieka
Oczy są jedną z dróg, przez które koronawirus dostaje się od organizmu człowieka (Getty Images)

Badania przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Jak uważają, koronawirus przenika do organizmu przez oczy dzięki białku, które wytwarza ten narząd.

Jak koronawirus przenika do organizmu przez oczy?

Jak podaje "New York Post", oczy wytwarzają białko ACE2. Znajduje się ono również w płucach oraz drogach oddechowych człowieka. Naukowcy doszli do wniosku, że to ono odpowiada za przenikanie koronawirusa do organizmu, na podstawie badań przeprowadzonych na 10 parach oczu. Ich właściciele przeżyli infekcję COVID-19. Okazało się, że u wszystkich pacjentów ACE2 znajdowało się w rogówce, wewnątrz powieki oraz na białku.

Komórki powierzchniowe oka, w tym spojówka, są podatne na infekcję SARS-CoV-2, zatem mogą służyć jako "portal" [...] przenoszący wirus do organizmu człowieka – wyjaśnia dr Lingli Zhou w artykule opublikowanym na portalu "bioRxiv".

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Wracają przedszkola i żłobki. Niedługo otwarcie szkół. Lekarz przestrzega

Naukowcy przypomnieli, jaką rolę odgrywa higiena w zapobieganiu zarażeniu koronawirusem. Uważają, że ich ustalenia dowiodły konieczności zachowywania szczególnej ostrożności w kontakcie z oczami, w tym podczas wizyty u okulisty. Według ustaleń "Express" wśród części pacjentów z COVID-19 zdiagnozowano nawet zapalenie spojówek.

Patogen może dostawać się do oka różnymi sposobami. "Daily Mirror" wymienia wśród nich m.in. dotykanie twarzy brudnymi rękami, a także nieutrzymywanie dystansu od osób, które kaszlą lub kichają. Jeśli kropelki wydzielin chorego na COVID-19 dostaną się do oczu, dochodzi do zarażenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić