Koronawirus. Fundusz Kompensacyjny. W wypadku śmierci nie ma odszkodowania

11

W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień rząd powołał Fundusz Kompensacyjny. W konsekwencji osoby, u których potwierdzono niepożądany odczyn poszczepienny, mogły ubiegać się o odszkodowanie. Eksperci zwracają jednak uwagę, że lista NOP nie obejmuje zgonu.

Koronawirus. Fundusz Kompensacyjny. W wypadku śmierci nie ma odszkodowania
Koronawirus – szczepionka (Getty Images, NurPhoto , Contributor)

Rozwinięcie skrótu "NOP" to "niepożądane odczyny poszczepienne". Jak czytamy na stronie Gov.pl, za niepożądany odczyn poszczepienny uważany jest m.in. wstrząs anafilaktyczny, kaszel, biegunka czy podwyższona temperatura ciała.

Szczepionka na COVID-19 – skutki uboczne. Na liście NOP nie ma zgonu

Fundusz Kompensacyjny powstał z myślą o osobach, u których wystąpi niepożądany odczyn poszczepienny. Objawy tego, że szczepienia na COVID-19 nie przebiegły bez komplikacji, nie obejmują jednak przypadków śmiertelnych, co zauważyli rozmówcy tygodnika "Rzeczpospolita".

Taki stan rzeczy krytykuje m.in. Jerzy Przystajko. Farmaceuta zauważa, że twórcy Funduszu Kompensacyjnego nie wzięli pod uwagę rzadszych scenariuszy, w tym właśnie – sytuacji, gdy wstrząs anafilaktyczny prowadzi do śmierci zaszczepionego. Nie wiadomo także nic o tym, by w przypadku takiej tragedii rodzina otrzymała odszkodowanie od państwa.

Dziwi mnie też, że w ustawie nie ujęto zgonu, który przecież zdarza się po wstrząsie anafilaktycznym. (...) W ustawie zabrakło informacji, że w razie najgorszego scenariusza prawo do rekompensaty będzie miała rodzina – zauważa Jerzy Przystajko ("Rzeczpospolita").

Świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych są przyznawane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta. Na rozpatrzenie wniosku przewidziano maksymalnie 60 dni. Kwota odszkodowania zależy od długości okresu hospitalizacji i wynosi od 10 do nawet 100 tysięcy złotych.

Zobacz także: Zobacz też: Szczepienie na COVID. "Andrzej Duda nie ma wyjścia"
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić