Pojawia się na skórze. Cichy sygnał, że COVID-19 już za nami

182

80 proc. chorych na koronawirusa w Polsce przechodzi chorobę bezobjawowo lub ze słabymi objawami. Nie oznacza to, że wirus przestaje być groźny i nie jest roznoszony. Kiedy najlepiej udać się do lekarza?

Pojawia się na skórze. Cichy sygnał, że COVID-19 już za nami
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)

Ponad połowa Polaków chorych na koronawirusa przechodzi go bezobjawowo. Nie jest to jednak pocieszająca informacja, bo nie wiedząc, że jest się chorym roznosi się wirusa dalej.

Bezobjawowe chorowanie na koronawirusa nie wyklucza również powikłań po chorobie. Lekarze wytypowali kilka symptomów, które mogą świadczyć o bezobjawowym przechodzeniu COVID-19.

Jak poznać, ze przeszło się koronawirusa bezobjawowo?

Pierwszą niepokojącą oznaką jest przewlekłe zmęczenie, które utrzymuje się nawet tygodniami. Jeśli zauważysz, że jesteś bardziej zmęczony, niż zazwyczaj, koniecznie zrób testy na COVID-19.

Dość nietypowym objawem są "covidowe palce". U chorych mogą wystąpić na palcach czerwone lub fioletowe plamy, które przypominają odmrożenie. Pojawiają się one najczęściej u osób, które przechodziły chorobę bezobjawowo. Lekarze zauważyli też częste występowanie zmian skórnych i wysypki u zakażonych.

Kolejną oznaką może być to, zmiana tolerancji wysiłku. Jeśli męczy cię to, co do tej pory było błahostką, możliwe, że przeszedłeś koronawirusa.

Kolejnym ważnym symptomem, który lekarze zauważyli u pacjentów, którzy przeszli COVID-19 bez objawów jest zadyszka. Warto wziąć też pod uwagę inne trudności z oddychaniem, jeśli wcześniej nie występowały.

Koronawirus może pozostawić po sobie również problemy z sercem. Badania lekarzy z Scripps Translational Research Institute w Kalifornii wykazały, że pacjenci często skarżyli się na kołatanie serca, czy jego kłucie.

Zobacz także: Donald Trump zakażony koronawirusem. Dr Paweł Grzesiowski: "Przez wiele miesięcy sobie drwił"
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić