Jan Manicki
Jan Manicki| 

"Wstydź się, Finlandio!". Policja spryskała siedzących aktywistów gazem pieprzowym

391

Aktywiści z Extinction Rebellion protestowali w Helsinkach przeciwko bierności polityków w sprawie zmian klimatycznych. Zablokowali kluczową ulicę, doprowadzając do ogromnych utrudnień w ruchu. Policja użyła wobec aktywistów gazu pieprzowego.

"Wstydź się, Finlandio!". Policja spryskała siedzących aktywistów gazem pieprzowym
Policjanci użyli gazu pieprzowego wobec demonstrantów (Elokapina)

Fińska policja interweniowała w sprawie proekologicznych aktywistów którzy protestowali na siedząco na ulicy Kaisaniemenkatu w centrum Helsinek. Funkcjonariusze usuwali demonstrantów, pryskając im wcześniej w twarz gazem pieprzowym. Wobec policjantów pojawiły się oskarżenia o łamanie praw człowieka.

W ciągu 10 minut od rozpoczęcia protestu policja użyła gazu pieprzowego i kilkakrotnie spryskała nim protestujących. Funkcjonariusze uniemożliwili również niektórym osobom przepłukanie twarzy wodą – napisali organizatorzy protestu.
Trwa ładowanie wpisu:instagram

„Wstydź się, Finlandio!” Policja spryskała siedzących aktywistów gazem pieprzowym

Oburzeni aktywiści opisali działania policji na Twitterze. Potępiono zachowanie funkcjonariuszy i wezwano do dymisji osoby, które podjęły decyzję o brutalnym stłumieniu protestu. Jeden z komentatorów nawiązał w swoim wpisie do słów Grety Thunberg, nastoletniej działaczki na rzecz ochrony środowiska.

Wstydź się, Finlandio! Jak śmieliście? – napisał fiński internauta.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Aktywiści protestowali na ulicach Helsinek. Policja zatrzymała ponad 50 osób

Funkcjonariusze zatrzymali w sumie 51 osób. Wydział policji w Helsinkach w opublikowanym oświadczeniu argumentował, że biorąc pod uwagę skalę utrudnień w ruchu drogowym i czas trwania protestu – blisko 5 godzin – policjanci zastosowali „najłagodniejszy środek przymusu” jakim dysponowali.

Eksperci prawni w całej Finlandii wyrazili zaniepokojenie użyciem siły przez policję podczas tego incydentu. Do sprawy odniósł się doktor kryminologii Uniwersytetu Helsińskiego Miikka Vuorela. Skrytykował działania policjantów.

Zachowanie funkcjonariuszy stanowiło naruszenie praw człowieka – ocenił.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Obejrzyj także: Warszawa. Protest aktywistów z Extinction Rebellion. Chcą ogłoszenia Alarmu Klimatycznego

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić