Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus. Morawiecki tłumaczy, dlaczego nie zamknięto kościołów. Co na to wirusolog?

172

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, ale kościołów - na razie - nie zamyka. Dlaczego nie zdecydowano się na taki ruch? Premier Mateusz Morawiecki mówił, że w świątyniach nie było przypadków zakażeń koronawirusem. Zauważył, że być może to ze względu na gabaryty kościołów.

Koronawirus. Morawiecki tłumaczy, dlaczego nie zamknięto kościołów. Co na to wirusolog?
(PAP)

Nie brakuje poirytowanych kolejnymi restrykcjami wprowadzonymi przez rząd. Ograniczenia mocno uderzają w wiele sektorów gospodarki. W ograniczonym zakresie funkcjonują m.in. restauracje czy siłownie, natomiast od soboty wiele sklepów w galeriach handlowych nie będzie w ogóle działać.

Podczas jednej z ostatnich konferencji dziennikarz WP dopytywał premiera Mateusza Morawieckiego o kwestię kościołów. Szef rządu odrzekł, że w świątyniach nie było przypadków zakażeń koronawirusem. Dodatkowo mówił, że może to wynikać z faktu, że świątynie są duże i wysokie. Premier twierdzi też, że lepiej przestrzega się tam zasad.

Koronawirus. Wysokość ma znaczenie?

Serwis WP Kobieta postanowił skonsultować sprawę z profesorem Włodzimierzem Gutem. Czy rzeczywiście wysokość kościołów ma w tej sytuacji jakiekolwiek znaczenie?

W gruncie rzeczy decydują odstępy i tzw. wietrzenie, jakim jest obieg powietrza. Po pierwsze kościoły są obiektami, które nie wpływają w istotny sposób na ruchliwość społeczną. W tej chwili może przebywać w kościele 1 osoba na 15m2, więc jeśli stoimy na środku, mamy koło o promieniu 5 m. Dlatego ryzyko jest trochę mniejsze niż w sklepach. Wysokość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia - powiedział prof. Gut.

Przypomnijmy, że od soboty w kościołach będzie obowiązywać zaostrzony limit wiernych. W jednym czasie w świątyniach na jedną osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 mkw.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić