Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Koronawirus. Na COVID-19 chorują coraz młodsi. Kolejny drastyczny spadek wieku pacjentów

1

W marcu średni wiek zainfekowanych wynosił 70 lat. Teraz to 36 lat. Hiszpańscy naukowcy twierdzą, że średni wiek osób zakażonych drastycznie spadła przez ostatnich 5 miesięcy. Do podobnych wniosków doszli niedawno lekarze z Włoch.

Koronawirus. Na COVID-19 chorują coraz młodsi. Kolejny drastyczny spadek wieku pacjentów
Hiszpania. Koronawirus atakuje coraz młodszych (PAP)

Nowe ogniska koronawirusa w Hiszpanii znacznie zaniżają średnią wieku chorych. Większość z nowych zakażonych to młodzi ludzie z Madrytu. Z ogólnej liczby 4689 potwierdzonych przypadków w tygodniu 3 – 9 sierpnia, około 74 procent dotyczy osób w wieku od 15 do 59 lat.

Hiszpania. Koronawirus atakuje coraz młodszych

To duża zmiana w porównaniu z chorymi na COVID-19 z marca. Wtedy średni wiek zakażonego w Hiszpanii wynosił 70 lat. Nie jest to jednak wielkie zaskoczenie, biorąc pod uwagę fakt, że między 11 maja a 9 sierpnia średnia wieku spadła do 42 lat – informuje hiszpański dziennik "ABC".

Mimo spadku średniej wieku zarażonych, koronawirus wciąż najbardziej zagraża osobom starszym. Hiszpańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC) opublikowało wyniki badania dotyczącego głównych czynników zwiększających ryzyko śmierci.

Koronawirus. Czynniki ryzyka

Śmierć z powodu zakażenia najbardziej grozi mężczyznom oraz osobom po 75 roku życia. Kolejnymi czynnikami ryzyka są otyłość oraz inne choroby towarzyszące COVID-19: nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także cukrzyca.

Średni czas między przyjęciem pacjenta do hiszpańskiego szpitala a jego śmiercią wynosi 10 dni. W prawie 60 proc. przypadków zgon pacjenta poprzedzały objawy zespołu ostrej niewydolności oddechowej. 55 proc. zmarłych osób w Hiszpanii miało powyżej 80 roku życia.

W ramach badania SEIMC wzięto pod uwagę wyniki 4035 pacjentów chorujących na COVID-19. W pracy wzięło udział ponad 500 lekarzy i pracowników naukowych ze 127 hiszpańskich ośrodków służby zdrowia. Z pełną treścią dokumentu SEIMC można zapoznać się tutaj.

Zobacz także: Zobacz też: Dramatyczny obraz zniszczeń. Ludzi łączy strach i niepewność, PAH ruszył na pomoc
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić