Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Szczyt UE. Mateusz Morawiecki podsumował wybory na Białorusi

26

Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie UE w sprawie Białorusi. Zdaniem premiera wybory powinny zostać powtórzone - "Żadną miarą nie mogą zostać uznane za uczciwe, wolne i przeprowadzone demokratycznie".

Szczyt UE. Mateusz Morawiecki podsumował wybory na Białorusi
Mateusz Morawiecki po szczycie w sprawie Białorusi. (PAP)

Przedstawiciele Unii Europejskiej spotkali się na specjalnym szczycie, aby omówić sytuację na Białorusi. W środę po godz. 12 zwołano wideokonferencję, o którą w ubiegłym tygodniu wnioskował Mateusz Morawiecki.

Białoruś. Mateusz Morawiecki o wyborach

Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów i stwierdziliśmy, że powinny zostać powtórzone. Żadną miarą nie mogą zostać uznane za uczciwe, wolne i przeprowadzone demokratycznie - powiedział podczas konferencji po szczycie UE Mateusz Morawiecki.

Premier chce ochrony społeczeństwa w Białorusi. Mocno popiera sankcje wobec osób, które "brały bezpośredni udział w pacyfikacji manifestacji oraz obywateli, którzy wyrażali swój sprzeciw".

Zobacz także: Flaga Białorusi. Jak doszło do jej zmiany?

Premier wypowiedział się także na temat mediów. Zaznaczył, że pod koniec szczytu poprosił o dopisanie dodatkowego punktu dotyczącego wsparcia wolnych mediów. Chce także pomocy dla organizacji wspierających demokrację.

I podkreślił, że jako p.o. prezydencji Grupy V4 zwołał również spotkanie V4. - Zgodziliśmy się, że trzeba dla Białorusi przygotować pozytywny plan gospodarczy. Białoruś jest od lat mocno zależna od gospodarki rosyjskiej - powiedział.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić