Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus na świecie. Bardzo niepokojące wieści z Dubaju

27

Koronawirus wywołał kryzys gospodarczy nie tylko w Europie. Problemów doświadczają także przedsiębiorcy z Bliskiego Wschodu. Aż 70 proc. firm w Dubaju może zbankrutować w ciagu pół roku.

Aż 70 proc. firm z Dubaju obawia się, że zbankrutuje w ciągu najbliższych 6 miesięcy
Aż 70 proc. firm z Dubaju obawia się, że zbankrutuje w ciągu najbliższych 6 miesięcy (Getty Images)

Dubajska Izba Handlowa przeprowadziła ankietę wśród lokalnych przedsiębiorców. Miała na celu zbadanie, w jaki sposób pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia odbiły się na ekonomii Dubaju. Z powodu koronawirusa w kraju wstrzymano prawie wszystkie działania komercyjne.

Koronawirus na świecie. Dubaj doświadcza kryzysu gospodarczego przez COVID-19

W badaniu wzięło udział 1228 prezesów firm z Dubaju. Jak podaje "The New Arab", dwie trzecie ankietowanych oceniło ryzyko, że ich firmy mogą upaść w ciągu najbliższych 6 miesięcy, jako "umiarkowane lub wysokie". W wyniku pandemii aż 40 proc. przedsiębiorców było zmuszonych zawiesić działalność. Sektorem, który najbardziej ucierpiał na pandemii, jest turystyka.

W lepszym położeniu znajdują się przedsiębiorcy z Abu Zabi. Jednak Dubaj, w przeciwieństwie do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nie posiada wielkich rezerw ropy naftowej. Gospodarce poważnie zaszkodziło również wstrzymanie ruchu lotniczego oraz konieczność przeprowadzenia masowych zwolnień. Bezrobotni pracownicy nie są w stanie wydawać tyle pieniędzy, ile do tej pory, co również negatywnie odbija się na sytuacji gospodarczej.

Pełne i częściowe środki bezpieczeństwa w miastach powodują zatrzymanie popytu na kluczowych rynkach. Efekt podwójnego szoku spycha działalność gospodarczą do poziomu niespotykanego nawet podczas kryzysu finansowego – "The New Arab" cytuje treść raportu Dubajskiej Izby Handlowej.

Zobacz także: Zobacz też: "Byłam arabską stewardessą". Polka nie była jedyną wykorzystywaną kobietą

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić