Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Dubaj. Niezwykły widok pod najbardziej luksusowym hotelem świata

36

Ograniczenie aktywności ludzi działa zbawiennie na przyrodę w wielu miejscach świata. Zwierzęta ośmielają się, mają lepsze warunki i więcej swobody poruszania. Ostatnio wiele pięknych morskich istot można zaobserwować u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Niezwykły widok w biznesowej dzielnicy Dubaju
Niezwykły widok w biznesowej dzielnicy Dubaju (Twitter.com)

Wody Zatoki Perskiej zamieszkuje wiele gatunków morskich stworzeń. Można tam zaobserwować m.in. wielkie egzotyczne płaszczki, defliny oraz rekiny. Zwykle jednak z powodu wzmożonego ruchu w regionie, trzymają się one z dala od ludzkich siedzib. Czasy pandemii zmieniły jednak ich zachowanie.

Szczególnie widać to w zazwyczaj zatłoczonym Dubaju, gdzie w ostatnich tygodniach u nabrzeży dzielnicy biznesowej dało się zobaczyć duże grupy płaszczek, a w okolicach jednego z osiedli, zbudowanego na sztucznej wyspie, zabawy gromad delfinów. Z kolei pod najbardziej luksusowym hotelem świata - Burdż Al-Arab - można było obserwować wykluwanie się żółwi morskich.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ochrona morskich zwierząt

Jak opowiada Natalie Banks, dyrektor organizacji Azraq, chroniącej środowisko morskie w regionie, zwierzęta znów uznały te obszary za "swoje" i zaczynają zachowywać się tam naturalnie. Biologom daje to niepowtarzalną możliwość ich obserwacji bez wybierania się na kosztowne wyprawy.

Życie morskie korzysta z tego, że po wodach pływa dużo mniej łodzi, mniej jest zanieczyszczenia i ludzi - mówi Banks i podaje przykład aż 2 tysięcy delfinów, które zgromadziły się przy brzegu w mieście Fudżara nad Oceanem Indyjskim - To było jedno z największych stad delfinów kiedykolwiek widzianych na tych obszarach - zachwyca się działaczka.

Dzięki zmniejszonej ilości zanieczyszczeń, wody są dużo bardziej przejrzyste, co również ułatwia ich obserwowanie. Jak mówi Banks, efekty izolacji mogą sprawić, że szejkowie zwiększą ilość obszarów objętych ochroną, co zresztą dla nich samych może być korzystne. Dzika natura przyciąga turystów. A jak mówi szefowa Azraq - Emiraty mają pod tym kątem mnóstwo do zaoferowania.

Mnóstwo ludzi myśli o tym kraju, jako o pustyni. Zapomina o zwierzętach morskich, które są prawdziwym błogosławieństwem w tym regionie. Mamy teraz szansę zwiększyć świadomość ich obecności, sprawić, by ludzie zaczęli się nimi przejmować - opowiada.

Problemem bowiem jest nie tylko hałas i zanieczyszczenia, ale też obfite i nieekologiczne połowy. Sprawiają one że oprócz ryb, trafiających potem na stoły, w rybackie sieci zaplątuje się wiele rzadkich gatunków, jak np. diugonie przybrzeżne, ssaki będące bliskimi krewnymi wymarłych krów morskich.

Zobacz także: Świecące delfiny. Wideo z Kalifornii zapiera dech w piersiach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić