Angelika Karpińska| 

Koronawirus. Płyn do dezynfekcji rąk zabił 17 osób. Winny jeden ze składników

12

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) poinformowała, że w tym roku 17 osób zmarło, a tysiące odniosło obrażenia z powodu środków do dezynfekcji rąk zawierających metanol - wysoce toksycznej substancję chemiczną.

Koronawirus. Płyn do dezynfekcji rąk zabił 17 osób. Winny jeden ze składników
Środki do dezynfekcji rąk doprowadziły do śmierci 17 osób (Getty Images)

Co najmniej 17 osób zmarło, a 2 tys. odniosło obrażenia w wyniku narażenia na działanie środków antybakteryjnych wykonanych z metanolu. Niepokojący trend obejmuje przypadki, gdy konsumenci połykali trujący płyn.

Jeden przypadek dotyczy 44-letniego mężczyzny, który szukał pomocy medycznej po nagłym pogorszeniu wzroku. Amerykanin przyznał, że od kilku dni pił środek do dezynfekcji rąk. Badania wykazały, że został zatruty metanolem. Pomimo leczenia stał się niewidomy.

Ogromny popyt na środki do dezynfekcji rąk

Pandemia koronawirusa wywołała ogromny wzrost popytu na środki do dezynfekcji rąk. Według raportu FDA, towary skażone metanolem trafiały do ​​sklepów z powodu niedoboru etanolu - bezpieczniejszej substancji chemicznej używanej do ich produkcji.

Jednak pomimo niepokojącej liczby zgonów i obrażeń, Amerykańska Agencja Żywności i Leków nie ma uprawnień do wycofania leków dostępnych bez recepty. Do tej kategorii należą płyny do dezynfekcji rąk. Toksykolodzy twierdzą, że metanol nigdy nie powinien być używany w środkach odkażających, ponieważ może zatruć ludzi, którzy piją je jako substytut innych rodzajów alkoholu.

Zobacz także: Koronawirus u Trumpa. Lekarze o stanie zdrowia prezydenta USA

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić