Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Koronawirus. Ten objaw COVID-19 jest śmiertelnie niebezpieczny

23
Podziel się:

Do głównych objawów COVID-19 można zaliczyć m.in. kaszel, gorączkę oraz utratę węchu lub smaku. Który z tych symptomów występuje u chorych najczęściej? Na to pytanie odpowiedzieli eksperci z Wielkiej Brytanii.

Koronawirus. Ten objaw COVID-19 jest śmiertelnie niebezpieczny
Jaki jest najczęstszy objaw COVID-19? (Getty Images)

W czasie pandemii koronawirusa kluczowa jest obserwacja swojego stanu zdrowia i ewentualnych objawów. WHO podała, że trzy najbardziej charakterystyczne symptomy COVID-19 to kaszel, gorączka oraz duszności.

Na początku pandemii wielu ekspertów kładło nacisk na uporczywy kaszel. Jednak według najnowszych danych brytyjskiego Office for National Statistics (ONS), kaszel może nie być głównym objawem występującym u zakażonych.

Najczęstszy objaw COVID-19. Nie chodzi o kaszel

Z czasem jako objaw koronawirusa uznano także m.in. utratę węchu lub smaku. Zdaniem brytyjskich naukowców to właśnie ten symptom najczęściej występuje u chorych na COVID-19.

Eksperci zauważyli, że w okresie od 15 sierpnia do 26 października liczba osób z COVID-19, u których zaobserwowano utratę smaku lub węchu wzrosła we wszystkich grupach wiekowych. Objaw ten wystąpił u 20-40 proc. osób w wieku powyżej 35 lat. Dla porównania gorączkę miało 15-25 proc., a kaszel 13-18 proc. osób.

Ta dysproporcja była jeszcze wyraźniejsza wśród młodszych pacjentów. Aż 60 proc. osób poniżej 35. roku życia miała utratę węchu i smaku, 15-25 proc. gorączkę, a mniej niż 10 proc. kaszel. Ten ostatni objaw najrzadziej występował u dzieci do 11. roku życia.

Zobacz także: Minister Zdrowia o spadku zakażeń. Koronawirus pod kontrolą? (WIDEO)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
Dd
2 lata temu
Nie wierzyłam temu wszystkiemu do końca . Sama pracuje w szpitalu i dziwne mi to było że ciągle pracując , jest się zdrowym , aż do teraz . Zachorował mąż zwykle przeziębienie , a za tydzień na TK wyszły duże zmiany na płucach . A ja leżę juz ponad tydzień i uwierzcie, że trochę gorsze to jest od przeziębienia zwykłego a najgorsze oddychanie . Nie uwierzyła bym gdybym nie zachorowała
Basia
2 lata temu
To sam minister zdrowia nas zabija i lekarze pierwszego kontaktu bo ci nie przyjmują pacjentów. Co to za leczenie na telefon do czego to podobne. Proponują szczepionki a czy chociaż sprawdzone,jako pierwszy powinien na oczach ludzi w telewizji przed kamerami zaszczepić się taką szczepionką minister zdrowia i cały rząd. Chcą zacząć od seniorów by ich uśmiercić, uwaga seniorzy.
Sidematic
2 lata temu
Bzdury i szerzenie paniki.
Bellagnos
2 lata temu
Ja miałam gorączke i ból pleców, nie moglam szyją obracać, 2 dni później ból schodził w dolne czesci kręgoslupa i pojawiło sie cięższe oddychanie.Oprócz tego duże zmęczenie.
afrykaner
2 lata temu
czy brak wzwodu to też wirus?
🐧🐧🐧
2 lata temu
Ten objaw; 💩
ip123
2 lata temu
To Brytyjczycy nie mają telefonu i teleportacji do lekarza rodzinnego albo lekarza pierwszego kontaktu? Nie mieli Szumowskiego i nie mają jowialnego Niedzielskiego.
....
2 lata temu
Najbardziej śmiertelny objaw to jest życie.
Halo
2 lata temu
Mnie swedziala torba ale nikt o tym nie pisze.
Wolna polska
2 lata temu
Te objawy są objawami grypy, gorączka, kaszel, katar a co za tym idzie utrata węchu, smaku, brak apetytu, to ja grypę ówcześnie zwana covidem przechodziłam tak od dzieciństwa
Marek
2 lata temu
Właśnie dowiedziałem się, że jestem obrzydliwie bogaty. Co mi po tym jak przechodzę to bezobjawowo.
Marek
2 lata temu
Właśnie dowiedziałem się, że jestem obrzydliwie bogaty. Co mi po tym jak przechodzę to bezobjawowo.
Marek
2 lata temu
Właśnie dowiedziałem się, że jestem obrzydliwie bogaty. Co mi z tego gdy przechodzę to bezobjawowo.
OBSERWER
2 lata temu
ktoś tu robi zadymę, mocną, z zejściami,ludzie się boją, kto to ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić