Angelika Karpińska| 

Koronawirus u psów i kotów. Tylko jedno z nich roznosi wirusa. Nowe badania

86

Nowy badania potwierdzają, że zarówno koty, jak i psy mogą być zakażone nowym koronawirusem. Jednocześnie koty mogą zarazić innych przedstawicieli swojego gatunku. Nie ma jednak dowodów na to, by zwierzęta mogły przenieść koronawirusa na ludzi.

Koronawirus u psów i kotów. Tylko jedno z nich roznosi wirusa. Nowe badania
Koty i psy nie przenoszą koronawirusa na ludzi, ale same mogą się od nich zarazić (Pixabay)

Nowy raport opublikowano w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". Naukowcy z College of Veterinary Medicine oraz Colorado State University zaaplikowali próbki koronawirusa kilku kotom i psom.

Koty mogą przenosić koronawirusa

Z badania wynika, że zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem, choć u żadnego z nich nie stwierdzono objawów COVID-19. Koty mogą przenosić wirusa na innych przedstawicieli swojego gatunku. Natomiast u psów nie stwierdzono żadnych transmisji wirusa.

Żaden gatunek nie rozwinął objawów klinicznych w tym badaniu, ale koty wydalają zakaźnego wirusa przez okres do pięciu dni i zarażają inne koty poprzez bezpośredni kontakt, podczas gdy psy nie wydają się roznosić wirusa - przekazano w raporcie.

Naukowcy stwierdzili również, że koty są "bardzo podatne na zakażenie". Jednocześnie wykazują "silną reakcję przeciwciał neutralizujących", co oznacza, że ​​jest bardzo mało prawdopodobne, aby mogły zostać ponownie zakażone koronawirusem.

Nie ma żadnych dowodów na to, aby psy lub koty mogły przenosić koronawirusa na ludzi. Pojawiła się jednak nadzieja na to, że układ odpornościowy kotów może pomóc w stworzeniu szczepionki na koronawirusa.

Zobacz także: Rządowa "piątka dla zwierząt". Oto najważniejsze fakty z nowej ustawy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić