Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Koronawirus rozprzestrzenia się na farmach norek. Zabito już ponad milion zwierząt

40

Ogniska koronawirusa odkryto w Holandii i Hiszpanii na kilkudziesięciu farmach norek. Naukowcy sprawdzają, w jaki sposób doszło do zakażeń i czy norki mogły zarazić wirusem SARS-CoV-2 ludzi.

Koronawirus rozprzestrzenia się na farmach norek. Zabito już ponad milion zwierząt
Koronawirus na farmach norek (Pixabay)

Koronawirus na farmach norek w Holandii i Hiszpanii

Na kilkudziesięciu farmach norek w Hiszpanii i Holandii wykryto koronawirusa. Władze obu państw zdecydowały się zabić zwierzęta, w obawie przed tym, że wirus przeniesie się na ludzi.

W tym momencie naukowcy badają, jak mogło dojść do zakażenia na farmach norek. Ważna będzie też informacja, czy zakażone zwierzęta futerkowe mogły zarazić koronawirusem ludzi.

Czy człowiek może zarazić się koronawirusem od zwierząt?

Od początku pandemii koronawirusa naukowcy twierdzą, że jest to wirus odzwierzęcy, pochodzący od nietoperzy. Jakiś czas temu pojawiły się jednak informacje, że człowiek nie zaraził się bezpośrednio od nietoperza, tylko z pośrednictwem pancernika. Nie ma jednak jeszcze badań, które by tę teorię w 100 proc. potwierdziły.

Teraz trwają badania dotyczące koronawirusa na farmach norek. Na ich podstawie naukowcy chcą potwierdzić lub definitywnie wykluczyć, czy człowiek może zarazić się wirusem SARS-CoV-2 od zwierząt.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić