Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka | 

Koronawirus. COVID-19 to nie "zapalenie płuc". Jest znacznie gorzej. Są badania

180

Włoscy lekarze przedstawili nowe ustalenia na temat COVID-19. Ich wnioski są niepokojące. Jak wykazują, koronawirus czyni w organizmie większe spustoszenie, niż wskazywały pierwotne ustalenia. Osoby, które wyzdrowiały, mogą borykać się z problemami przez resztę życia.

Koronawirus. COVID-19 to nie "zapalenie płuc". Jest znacznie gorzej. Są badania
Nawet osoby, które już wyzdrowiały, nie są wolne od długotrwałych skutków COVID-19 (Getty Images, Handout)

Do tej pory lekarze uważali, że SARS-CoV-2 ma negatywny wpływ przede wszystkim na płuca. Z tego powodu długo traktowano go jako chorobę układu oddechowego. Jednak wraz ze wzrostem liczny przypadków i prowadzeniem dokładniejszych badań okazało się, że skutki COVID-19 mogą być odczuwalne przez ozdrowieńców nawet do końca życia.

Początkowo myśleliśmy, że to ciężka grypa, później myśleliśmy, że to ciężka grypa z bardzo ciężkim zapaleniem płuc (...), ale potem odkryliśmy, że jest to choroba ogólnoustrojowa z uszkadzaniem naczyń w całym ciele – wyjaśnił w rozmowie ze "Sky News" dr Roberto Cosentini, kierownik pogotowia w Szpitalu Papa Giovanni XXIII w Bergamo.

Koronawirus: skutki zachorowania na COVID-19 trwają do końca życia?

Jak podaje "Sky News", koronawirus wywiera wpływ na kluczowe narządy człowieka. Przewlekłe schorzenia zaobserwowano nawet u pacjentów, u których COVID-19 miał łagodny przebieg.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus na wsi. Rów jako sposób na kwarantannę

Pacjenci wyleczeni z COVID-19 borykają się z takimi dolegliwościami jak psychoza czy bezsenność. Regularnie zdarzają się również przypadki chorób nerek, stanów zapalnych kręgosłupa, udarów czy chronicznego zmęczenia. Wielu ozdrowieńców skarżył się także na problemy z chodzeniem.

Koronawirus może również trwale uszkodzić płuca oraz serce. Stan części ozdrowieńców był na tyle ciężki, że nawet po wyleczeniu nie byli w stanie wrócić do normalnego życia – wrócić aktywności fizycznej czy nawet pracy zawodowej.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić