Karolina Woźniak| 

Koronawirus w Polsce. Niższe pensje, ale wymiar pracy tak sam

8

Przez pandemię koronawirusa pracodawcy w Polsce obniżają pracownikom pensje o 20 procent. Czas pracy nie ulega jednak zmianie. Oczywiście istnieje alternatywa. Jaka? Wypowiedzenie. Sprawę dla portalu Money.pl komentował ekspert.

W wyniku epidemii koronawirusa w Polsce pracodawcy obcinają pensje pracownikom o 20%. Czas pracy pozostaje jednak niezmieniony.
W wyniku epidemii koronawirusa w Polsce pracodawcy obcinają pensje pracownikom o 20%. Czas pracy pozostaje jednak niezmieniony. (YouTube, Wall Street Journal)

W wyniku pandemii koronawirusa wszystkie państwa wprowadzają coraz to kolejne zakazy i nakazy. Większość pracowników przeszła na tryb pracy zdalnej - również w Polsce. Jednak pensje są obcinane o 20 procent, a wymiar godzin nie ulega zmianie.

Koronawirus w Polsce. Niższe pensje, ale wymiar pracy tak sam

Eksperci twierdzą, że obniżanie wynagrodzenia powinno wiązać się również ze zmniejszeniem czasu pracy. W zapisach tarczy antykryzysowej, którą stworzono po wybuchu epidemii koronawirusa, widnieje informacja, że pracodawca "może obniżyć wymiar czasu pracy o 20 procent, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę".

Brakuje jednak relacji wprost pensji w stosunku do czasu pracy. Obniżka pensji podczas pandemii koronawirusa dotyczy jednak "pracowników objętych układem zbiorowym lub porozumieniem z organizacjami, związkami lub przedstawicielami pracowników" - twierdzi Adam Ziębicki, wspólnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Profesor Monika Gładoch, ekspert prawa pracy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówi, że "pracodawca nie może jednostronnie z dnia na dzień obniżyć pensji i etatu", a zrobić to można jedynie wypowiedzeniem zmieniającym.

Zobacz także: Kiedy lek na koronawirusa? Jarosław Gowin mówi o ewentualnym sukcesie polskich naukowców

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić