aktualizacja 

Koronawirus w Polsce. Czy kościoły będą zamknięte? Wyjaśniamy

48

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będzie narodowa kwarantanna. W tym czasie Polacy będą zmagać się z szeregiem nowych ograniczeń. Wiadomo już, jakie restrykcje czekają wiernych.

Koronawirus w Polsce. Czy kościoły będą zamknięte? Wyjaśniamy
Co z obostrzeniami w kościołach? (Wikimedia Commons)

Narodowa kwarantanna rusza 28 grudnia. Zamknięte będą hotele, a także galerie handlowe. W Sylwestra obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się (19:00-6:00), a podczas ferii dojdzie do ograniczenia możliwości poruszania się dzieci.

Nowe zasady zostały ogłoszone w czwartek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia był wówczas dopytywany, czy zostanie zaostrzony limit dot. wiernych w kościołach.

Niedzielski przekazał, że w tym zakresie nic się nie zmieni. Wobec tego w świątyniach nadal będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 mkw.

Koronawirus w Polsce. Kościoły nie stwarzają zagrożenia?

W listopadzie premier Mateusz Morawiecki twierdził, że kościoły nie stwarzają zagrożenia epidemicznego. Tłumaczył, że ma to związek z wysokością i wielkością świątyń. Taki argument obalił natomiast prof. Włodzimierz Gut.

W gruncie rzeczy decydują odstępy i to, jaki jest obieg powietrza (wpływ ma np. wietrzenie pomieszczenia). Po pierwsze kościoły są obiektami, które nie wpływają w istotny sposób na ruchliwość społeczną. W tej chwili może przebywać w kościele 1 osoba na 15 mkw., więc jeśli stoimy na środku, mamy koło o średnicy ok. 4,5 m. Dlatego ryzyko jest trochę mniejsze niż w sklepach. Wysokość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia - tłumaczył wirusolog w rozmowie z WP Kobieta.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić