Kosma Szczepaniak| 

Koronawirus w USA. Szczepionka w ostatniej fazie testów. Nowe informacje

16

W Stanach Zjednoczonych rozpędu nabierają badania nad opracowaniem skutecznej szczepionki na koronawirusa. Firma Moderna weszła w ostatnią fazę testów. Jest to coraz bardziej potrzebne rozwiązanie, ponieważ liczba przypadków zarażenia w USA wciąż jest niesamowicie duża.

Koronawirus w USA. Szczepionka w ostatniej fazie testów. Nowe informacje
Najnowsze informacje o koronawirusie w USA (Getty Images, Pedro Vilela)

Firma Moderna to jedna ze spółek, której badania nad wynalezieniem szczepionki przeciwko koronawirusowi są w bardzo zaawansowanej fazie. W poniedziałek jej przedstawiciele ogłosili, że przechodzą do trzeciej fazy testów, a więc testów na ludziach.

Testy będą prowadzone przy współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia. Ich charakter będzie masowy, a do testów zgłosiło się już 30 tysięcy chętnych. Pierwszy pacjent w ramach trzeciej fazy otrzymał preparat biologiczny Moderny w poniedziałek w ośrodku w Savannah w stanie Georgia.

Wcześniejsze etapy testów potencjalnej szczepionki Moderny dały obiecujące rezultaty. U zaszczepionych pojawiła się odpowiedź immunologiczna. Skutki uboczne były łagodne, obejmowały m.in. dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i poczucie zmęczenia. Przy pozytywnych wynikach badań, szczepionka na koronawirusa może być gotowa jeszcze jesienią tego roku.

Jesteśmy wdzięczni za wysiłki tak wielu osób w firmie i poza nią, które doprowadziły nas do tak ważnego etapu. (...) Liczymy, że badanie wykaże potencjał naszej szczepionki w zapobieganiu Covid-19, abyśmy mogli pokonać pandemię - powiedział Stephane Bancel, dyrektor generalny Moderny.

Koronawirus w USA. Nowe dane o zarażonych

W ciągu ostatniej doby w USA zarejestrowano ponad 57 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 679 kolejnych zgonów. Całkowita liczba przypadków COVID-19 zdiagnozowanych w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 4,28 mln. Od początku epidemii z powodu koronawirusa zmarło w tym kraju ponad 147 tys. osób. Pod względem liczby zgonów i wykrytych przypadków USA są zdecydowanym światowym liderem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić