Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Niepokojące wyniki badań. Koronawirus wywołuje takie same szkody, jak zawał serca

8
Podziel się:

Dwa badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców wykazały niepokojące oznaki uszkodzenia serca u osób, które miały koronawirusa. Okazuje się, że COVID-19 prowadzi do podobnych powikłań, co zawał serca.

Niepokojące wyniki badań. Koronawirus wywołuje takie same szkody, jak zawał serca
Koronawirus może wywołać takie same szkody jak zawał serca (PAP, EPA, DANIEL POCKETT)

Koronawirus może doprowadzić do trwałego i niebezpiecznego uszkodzenia serca. Jedno z badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców wykazało, że 78 proc. pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, pozostało ze zmianami strukturalnymi w sercu. Jednocześnie 76 ze 100 osób miało wysoki poziom białka zwanego troponiną, porównywalny z tym, który obserwuje się u pacjentów, którzy przeszli zawał serca.

Drugie badanie, również przeprowadzone w Niemczech wykazało, że koronawirus bezpośrednio zainfekował mięsień sercowy u ponad 60 proc. osób zmarłych na COVID-19.

Autorzy badania i eksperci nalegają, aby lekarze monitorowali stan serca pacjentów z COVID-19 długo po wyleczeniu. Już wcześniej lekarze z USA zauważyli, że wielu pacjentów z koronawirusem ma problemy z sercem. Nawet młodzi ludzie, którzy wcześniej nie cierpieli na wysokie ciśnienia krwi lub inne czynniki ryzyka, doznali zawałów serca i udarów mózgu niedługo po zarażeniu się koronawirusem.

Te nowe odkrycia dostarczają intrygujących dowodów na to, że COVID-19 jest powiązany z przynajmniej niektórymi komponentami uszkodzenia mięśnia sercowego, być może w wyniku bezpośredniego zakażenia wirusowego serca – napisali kardiolodzy z Northwestern University i UCLA, dr Clyde Yancy i dr Gregg Fonarow.

Przez koronawirusa więcej osób może mieć problemy z sercem

Naukowcy podkreślają, że jeśli dalsze badania przyniosą podobne wyniki, będzie to oznaczać, iż pandemia koronawirusa może wywołać falę problemów z sercem. Ostrzegają, że jeśli tak się stanie, "kryzys związany z COVID-19 nie ustąpi".

Zobacz także: Gwałtowny wzrost zakażeń u sąsiada Polski. "To trochę wygląda jak w marcu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Papi
2 lata temu
To bardzo ciekawe bo tu w USA przepadano ciala ludzi , ktorzy zmarli na wirusa i nie bylo uszkodzenia serca w przeciwienstwie co wczesniej sadzono
Michu
2 lata temu
Czyli wszystkie choroby to Virus 19. Dobre.
Niezalezny
2 lata temu
wg GUS ilość zgonów III i IV 2020 była mniejsza niż w III i IV 2019i 2018. Proszę mi to logicznie wytłumaczyć...A nawet ilość zawałów serca spadłą o 18 % czym kardiolodzy są przerażeni....(nie ma kasy za koronarografię ?)że pacjenci przechodzą zawały w domu....nie znam chorego który by wytrzymał ból zawałowy...nie mówię o pacjentach gdzie : coś tam mnie ćmi w klacie ;tropininy graniczne ; koronka i NSTEMi w karcie wypisowej. pozdr
nicky
2 lata temu
No to mamy kolejne potwierdzenie, że nawet zawał podciągają pod koronawirusa. Niedługo będziemy czytać o utopieniach w wyniku powikłania w przebiegu COVID-19
Hej
2 lata temu
Co z teorią o uszkodzeniu męskich jąder przez covid? Ja cały czas noszę masęczkę na tym organie.
Gość
2 lata temu
Praga jest piękna. Warszawa też była piękna przed II wojną światową.
zabawny
2 lata temu
a jest jakis organ ktorego covid nie atakuje??
warchol
2 lata temu
No to niech młodzież nadal uważa, że to nie ich problem tylko starszych i niech hasa, bo pełny luz, do szkoły nie trzeba chodzić a zdalne nauczanie mozna odfajkować, super.Starzy niech się martwią, to nie nasz problem. Tylko na ile tej radości wystarczy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić