Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. WHO apeluje do krajów, które znoszą ograniczenia

7

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się z prośbą do rządów państw dotkniętych pandemią COVID-19. Poruszono temat zniesienia ograniczeń, wprowadzonych dla ochrony obywateli przed zarażeniem koronawirusem. Czego obawia się WHO?

Koronawirus. WHO apeluje do krajów, które znoszą ograniczenia
(Getty Images, Florian Gaertner/Photothek)

Mike Ryan jest dyrektorem WHO do spraw Sytuacji kryzysowych. W imieniu organizacji wyraził obawę, że przedstawiciele rządów zdecydują się na jednoczesne zniesienie wszystkich ograniczeń.

Koronawirus. WHO o zniesieniu ograniczeń

Dyrektor Mike Ryan uważa, że rządy państw powinny znosić ograniczenia stopniowo. Jak argumentuje, prowadzą one do zmniejszenia liczby przypadków COVID-19. Jeśli władze zdecydują się na otwarcie granic i zawieszenie kwarantanny, powinny jednocześnie wprowadzić alternatywne środki bezpieczeństwa.

Mike Ryan sprecyzował, które przykłady ograniczeń miał na myśli. Według ustaleń "Scroll.in", dyrektor WHO wymienił zamykanie szkół, zakładów pracy oraz miejsc spotkań towarzyskich, takich jak parki, restauracje czy kawiarnie. W wielu państwach – m.in. w Polsce – zalecono też mieszkańcom, aby nie opuszczali domów w innych przypadkach niż wyjście do lekarza, niezbędne zakupy spożywcze czy wyprowadzenie psa na spacer.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki: "Szczyt zachorowań na przełomie maja i czerwca"

Władze Włoch planują zniesienie ograniczeń już 12 kwietnia. Z kolei rząd Niemiec wyznaczył datę zakończenia blokady na 19 kwietnia. Najwięcej w Europie, bo 136 675 przypadków, miało miejsce w Hiszpanii, gdzie środki bezpieczeństwa obowiązują mieszkańców do 26 kwietnia.

Na stopniowe zniesienie ograniczeń zdecydowały się rządy Danii i Austrii. Sebastian Kurz, kanclerz Austrii, zapowiedział, że od 14 kwietnia – pod ścisłą kontrolą – nastąpi otwarcie sklepów o powierzchni mniejszej niż 400 metrów kwadratowych, w tym z artykułami ogrodniczymi. Z kolei w Danii od 15 kwietnia zostaną otwarte żłobki i szkoły podstawowe, ale tylko w przypadku, jeśli dotychczasowy wskaźnik zarażeń koronawirusem pozostanie stabilny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić