Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus. Zakaz szybkich testów w Australii. Lekarzom grozi więzienie

9

Jeszcze do niedawna mieszkańcy Queensland mogli dowiedzieć się, czy są zarażeni koronawirusem, w ciągu zaledwie 10 minut. Jednak władze stanu podjęły decyzję o wprowadzeniu zakazu stosowania tzw. szybkich testów. Powołują się na względy bezpieczeństwa.

Koronawirus. Zakaz szybkich testów w Australii. Lekarzom grozi więzienie
Szybki test na koronawirusa (Getty Images, Christopher Furlong , Staff)

Jak informuje Daily Mail, test na obecność koronawirusa, do którego wykorzystywano próbkę krwi, cieszył się w Australii wielką popularnością. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że wyniki były znane już w ciągu 10 minut.

Koronawirus. Szybki test zakazany w Queensland w Australii

O zakazaniu przeprowadzania szybkich testów zdecydowała Jeannette Young, Dyrektor ds. Zdrowia w Queensland. Young powołała się na ustawę o zdrowiu publicznym, która została wydana w kwietniu 2020 roku.

Pracownicy służby zdrowia Queensland, którzy nie zastosują się do zakazu, podlegają karze pozbawienia wolności. Mogą spędzić w więzieniu nawet do sześciu miesięcy. Jak wyjaśnił dr Bruce Willett, szybkie testy są nieskuteczne, ponieważ wykrywają one koronawirusa dopiero kilka dni od zarażenia. Pacjent pozostaje nieświadomy swojego stanu i dalej roznoszą COVID-19 wśród otoczenia.

Po zarażeniu się COVID-19 może minąć trochę czasu, zanim testy te okażą się pozytywne (...) Jeśli ludzie przeprowadzą je zbyt wcześnie, uzyskają fałszywie ujemny wynik – argumentuje dr Bruce Willett (Daily Mail).
Zobacz także: Zobacz też: Testy antygenowe. Dr Sutkowski mówi, co robić jeśli test wyjdzie fałszywie (WIDEO)
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić