Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Tanie testy na koronawirusa ze sklepu. Co na to eksperci?

13
Podziel się

W sklepach pojawia się coraz więcej testów na koronawirusa, które wykonać możemy w domowym zaciszu. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Czy warto je kupować? Można im wierzyć? Eksperci mają wątpliwości.

Tanie testy na koronawirusa ze sklepu. Co na to eksperci?
(PAP/EPA, PAP/EPA/LYNN BO BO, LYNN BO BO)
bETOpPSd

"Test kasetowy", "Szybki test na koronawirusa", "Test na COVID-19 w 10 minut" - podobnych ofert na polskim rynku jest coraz więcej. Kupić je można już od kilkudziesięciu złotych.

Producenci "wynalazków" szybko zwietrzyli interes. Wyczuli moment. Mamy początek jesieni i zaraz zacznie się plaga przeziębień. Wiele osób będzie chciało się przekonać, czy aby na pewno nie zaraziło się koronawirusem. I czy skuteczny, czy nie, test kupią choćby dla przywrócenia sobie poczucia bezpieczeństwa.

bETOpPSf

Ale czy faktycznie warto kupować tanie testy na COVID-19?

Eksperci mają jednak wątpliwości co do skuteczności tego typu specyfików.

Przykro mi, ale nadają się jedynie do kosza - mówi w rozmowie z money.pl wirusolog Tomasz Dzieciątkowski.
bETOpPSl
Zobacz także: "Czyste Powietrze" dla domów wielorodzinnych. Celem są budynki na terenach po były PGR-ach

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przyznaje, że faktycznie na rynku jest wiele kiepskich testów. Nie jest jednak tak negatywnie do nich nastawiony, jak Dzieciątkowski.

Jak rozpoznać produkt warty uwagi?

Eksperci radzą, by sprawdzić, czy na teście jest oznaczenie certyfikatu CE IVD. Taki symbol oznacza, że producent przestrzega podstawowych standardów. Jednak wirusolodzy zaznaczają, że nawet certyfikat nie daje pewności.

bETOpPSm

Problem ze sklepowymi testami polega na tym, że nie ma żadnego systemu ich weryfikacji przed wypuszczeniem na rynek. Nie kontroluje tego ani Główny Inspektor Sanitarny, ani UOKiK. Dlatego, aby mieć pewność, że wynik testu jest wiarygodny, powinniśmy skorzystać ze standardowej procedury.

Po prostu skontaktować się z lekarzem, jeśli mamy podejrzenia czy objawy - uważa prof. Krzysztof Pyrć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETOpPSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Pink
rok temu
Tylko na te testy ja bym sie zbytnio nie napalała, bo to jak ze wszystkim...to co tańsze z jakichś przyczyn jest tańsze. Bezpieczniej i pewniej jest jednak wydać tyle co kosztuja testy standardowo w placówkach typu Diagnostyka niz później bić sie z myslami czy przypadkowy test za grosze na pewno jest wiarygodny
._.
rok temu
"Strefa wolna od koronawirusa". Mają ją w Nowym Targu Parafia Św. Jana Pawła II w Nowym Targu jest jedną z najbardziej innowacyjnych parafii w Polsce. Tym razem proboszcz naprawdę zaszalał. Zakupił technologię, której używa NASA.
kąsacz
rok temu
wiarygodny "TEST" to taki którym zatwierdza "BIAŁA MAFIA" i może to być nawet papierek lakmusowy ale nie tańszy niż 500zł
bETOpPSH
marzyciel
rok temu
Każda testowana osoba powinna otrzymywać gwarancję i wszelkie informacje o teście jakiemu została poddana. No i oczywiście powinni powiedzieć, zareklamować jedynie słuszne i pewne testy. Wtedy nie będzie żadnych nieprawidłowości.
ip123
rok temu
Panika z nieleczonym "covidem" stworzyła wygodne wytłumaczenie z ciągłym ograniczamy dostępem do opieki zdrowotnej pomimo opłacanych składek zdrowotnych. A kwoty wolne od podatku , a ulgi, a zlikwidowane odpisy pomniejszające podatki (oprócz fotovoltaiki) zapomniane? A inne choroby odstawione "w kąt" oprócz wizyt prywatnych za coraz większe pieniądze podatnika lub rolnika? Ale na amerykański wirtualny złom f35 zaliczki zapłacone.
To ciekawe
rok temu
A skąd ten WETERYNARZ Dzieciątkowski wie czy te testy są dobre czy złe ? Która klacz przez niego zapłodniona to wyrżała ? Te rządowe testy są gówno warte tak jak i rządowy minister zdrowia !
R40
rok temu
Żadne testy nie są wiarygodne. Szczególnie testy PCR których teraz namiętnie używają nie służą do diagnozowania koronki. Stoi jak byk w na opakowaniu producenta!
Miernota
rok temu
Słowo aktorka jest tu sarkastycznym żartem.
Anka
rok temu
Wiarygodne jak te od Szuminowskiego.... Jeden "plus" to tensze.
Max
rok temu
Od początku wszystkie testy są niewiarygodne i nie przeznaczone do badania na wirusy bo takich niema
jury
rok temu
Ogólnie patrząc to cała ta pademia to jeden wielki biznes - tylko biedota traci najwięcej , umierają ojcowie , matki , umierają na wszelkie choroby podstawione pod jedną
normalny
rok temu
Te po 500 zł też są mało wiarygodne 50/50
Rrrrrrrrr
rok temu
Właśnie jakie te testy są wiarygodne jak są z Chin?
bETOpPSz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić