oprac. Natalia Kurpiewska| 

Tanie testy na koronawirusa ze sklepu. Co na to eksperci?

23

W sklepach pojawia się coraz więcej testów na koronawirusa, które wykonać możemy w domowym zaciszu. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Czy warto je kupować? Można im wierzyć? Eksperci mają wątpliwości.

Tanie testy na koronawirusa ze sklepu. Co na to eksperci?
(PAP/EPA, PAP/EPA/LYNN BO BO, LYNN BO BO)

"Test kasetowy", "Szybki test na koronawirusa", "Test na COVID-19 w 10 minut" - podobnych ofert na polskim rynku jest coraz więcej. Kupić je można już od kilkudziesięciu złotych.

Producenci "wynalazków" szybko zwietrzyli interes. Wyczuli moment. Mamy początek jesieni i zaraz zacznie się plaga przeziębień. Wiele osób będzie chciało się przekonać, czy aby na pewno nie zaraziło się koronawirusem. I czy skuteczny, czy nie, test kupią choćby dla przywrócenia sobie poczucia bezpieczeństwa.

Ale czy faktycznie warto kupować tanie testy na COVID-19?

Eksperci mają jednak wątpliwości co do skuteczności tego typu specyfików.

Przykro mi, ale nadają się jedynie do kosza - mówi w rozmowie z money.pl wirusolog Tomasz Dzieciątkowski.
Zobacz także: "Czyste Powietrze" dla domów wielorodzinnych. Celem są budynki na terenach po były PGR-ach

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przyznaje, że faktycznie na rynku jest wiele kiepskich testów. Nie jest jednak tak negatywnie do nich nastawiony, jak Dzieciątkowski.

Jak rozpoznać produkt warty uwagi?

Eksperci radzą, by sprawdzić, czy na teście jest oznaczenie certyfikatu CE IVD. Taki symbol oznacza, że producent przestrzega podstawowych standardów. Jednak wirusolodzy zaznaczają, że nawet certyfikat nie daje pewności.

Problem ze sklepowymi testami polega na tym, że nie ma żadnego systemu ich weryfikacji przed wypuszczeniem na rynek. Nie kontroluje tego ani Główny Inspektor Sanitarny, ani UOKiK. Dlatego, aby mieć pewność, że wynik testu jest wiarygodny, powinniśmy skorzystać ze standardowej procedury.

Po prostu skontaktować się z lekarzem, jeśli mamy podejrzenia czy objawy - uważa prof. Krzysztof Pyrć.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić