Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koszmar 51-latka. Stracił bardzo dużo pieniędzy

33

51-latek pozwolił oszustom na dostęp do swojego konta i "inwestowanie" w jego imieniu. Bardzo szybko tego pożałował. Mężczyzna stracił aż 10 tysięcy złotych. Mundurowi opisują, jak dokładnie postąpili przestępcy.

Koszmar 51-latka. Stracił bardzo dużo pieniędzy
51-letni mężczyzna padł ofiarą oszustów. Stracił 10 tysięcy złotych (Pixabay, PhotoMIX-Company)

Ostatnimi czasy w sieci pojawia się mnóstwo ogłoszeń o możliwości szybkiego zysku poprzez rozmaite inwestycje. Oszuści, by uwiarygodnić swoje działania, posługują się nazwami i logotypami znanych firm. Obiecują szybki i duży zysk zainwestowanych pieniędzy.

Na tego typu ogłoszenia trzeba uważać. "Przekonał się o tym 51-latek, który złożył zawiadomienie o popełnionym oszustwie na jego szkodę. Zrelacjonował, że znalazł w Internecie ogłoszenie o możliwości zainwestowania pieniędzy. Wskazany w ogłoszeniu link przekierował go na stronę firmy. Po chwili skontaktował się z nim telefonicznie konsultant i zaproponował założenie konta do inwestowania" - relacjonują mundurowi.

Mężczyzna się zgodził i rozpoczął inwestowanie. Tym sposobem uszczuplił swój budżet o 10 tysięcy złotych. Musimy pamiętać, że Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Przypominamy, że pomysłowość oszustów nie ma granic - dodają policjanci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ada Fijał o zarobkach. Ile jej zdaniem trzeba zarabiać, aby godnie żyć?

Funkcjonariusze zauważają, że przestępcy, idąc z duchem czasu, tworzą strony internetowe, które są łudząco podobne do dobrze znanych nam witryn. Policjanci tymczasem apelują, by zwracać uwagę na każdy detal. Czasem nawet pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali może pozwolić nam na ominięcie oszustów.

Policjanci przypominają. Zasady bezpieczeństwa

Nawiązując do opisywanego incydentu, policjanci przypomnieli zasady, o których bezwzględnie trzeba pamiętać, by nie wpaść w sidła oszustów:

  • pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione, dla bezpieczeństwa zmieniajmy je, nie rzadziej niż zaleca to administrator,
  • pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
  • nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
  • oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych,
  • pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła,
  • nie instalujmy podejrzanych aplikacji, które żądają dostępu do danych z naszego konta bankowego, czy kart kredytowych,
  • nie otwierajmy linków wysyłanych od osób nam nieznanych, mogą "zainfekować" nasz komputer bądź telefon, a dzięki którym oszuści przejmą kontrolę nad naszym kontem bankowym.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić