Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Koszmar na Sulawesi. Błotna lawina zalała wioskę, jest wiele ofiar

0

Tragiczny bilans kataklizmu na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Aż 19 osób zostało pogrzebanych żywcem przez osuwiska powstałe w wyniku intensywnych opadów deszczu. Dwóch osób nadal nie udało się odnaleźć, ale służby cały czas pracują, by ocalić jak najwięcej osób poszkodowanych.

Koszmar na Sulawesi. Błotna lawina zalała wioskę, jest wiele ofiar
Koszmar na Sulawesi. Nie żyje kilkanaście osób (Getty Images, Embun Ayu Prayogo Willy Wijaya)

Dramat rozegrał się w nocy z 13 na 14 kwietnia na indonezyjskiej wyspie Sulawesi, jednej z największych na świecie, wchodzącej w skład Archipelagu Malajskiego. W wyniku intensywnych opadów deszczu doszło tam do zejścia lawin błotnych.

Lokalne władze przekazały, iż w wyniku osunięć ziemi ucierpiały szczególnie okolice osady Makale w dystrykcie Tana Toraja. Według informacji agencji Associated Press, w jednym z czterech zniszczonych budynków odbywała się rodzinna uroczystość, na której zgromadzili się liczni krewni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężne trzęsienie ziemi na Tajwanie. Nagrania mrożą krew

Sulawesi: 19 ofiar osunięć ziemi

Z powodu zejścia lawin błotnych zginęło co najmniej 19 osób. Dwie kolejne są poszukiwane. W akcji ratowniczej uczestniczą żołnierze, policjanci i ochotnicy. Sytuacja jest jednak niezwykle trudna, a pogoda nie ułatwia pracy ratownikom.

W niedzielę rano udało się im wydobyć dwie ranne osoby, w tym ośmioletnią dziewczynkę. Akcja jest trudna, grunt nadal się nie ustabilizował, a pracy ratowników nie sprzyja ani pogoda, ani zerwane linie telefoniczne - przekazały lokalne władze.

Associated Press przypomniała, iż w Indonezji w porze deszczowej często dochodzi do osunięć ziemi, jednak w niektórych miejscach zjawisko to nasiliło się w wyniku wylesiania. Na początku marca w wyniku gwałtownych powodzi i osunięć ziemi na Sumatrze zginęło co najmniej 30 osób. Akcja ratunkowa trwała kilka dni.

Na wyspie Sulawesi, znanej też jako Celebes, żyje niemal 20 tysięcy ludzi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić