o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
NM
|

Kruszą się. Eksperci ostrzegają przed bardzo popularnymi butelakami dla dzieci

2
Podziel się

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak duża ilość plastiku powstaje podczas karmienia buteleczką. Okazało się, że dzieci, jedząc z niej, połykają przy okazji miliony cząsteczek mikroplastiku, z którego jest wytworzona, co według ekspertów jest alarmującym problemem. Trzeba zająć się nim natychmiast!

Kruszą się. Eksperci ostrzegają przed bardzo popularnymi butelakami dla dzieci
Dziecko karmione butelką. (Pixabay)
bDAyZLcR

Dzieci połykają podczas karmienia miliony cząsteczek mikroplastiku. Nawet od 1,3 do 16,2 milionów cząsteczek może znajdować się w około 1 litrze płynu, twierdzą autorzy badania, które opublikowano w magazynie "Nature Food".

Już wcześniej wiadomo było, że dzieci, podczas karmienia plastikowymi butelkami, razem z jedzeniem połykają także mikroplastik. Nikt nie wiedział jednak, że jest to aż tak duża ilość.

bDAyZLcT

Naukowcy sprawdzili w badaniu 10 rodzajów butelek, które dystrybuowane są na całym świecie. Przebadano najpopularniejsze z nich, biorąc pod uwagę to, aby nieco różniły się między sobą materiałem, z którego zostały zrobione.

Buteleczki wysterylizowano w 95 st. Celsjusza, a następnie przygotowano jedzenie. Jak podliczyli naukowcy - w pojedynczym posiłku dziecka może być tyle plastiku, że niemowlę karmione butelką może przyswajać nawet około 1,6 miliona cząsteczek mikroplastiku na dobę.

Butelki, jakie przetestowano, to butelki zrobione głównie z polipropylenu. Nie wiadomo, jak bardzo przyswajanie tego plastiku jest niebezpieczne dla zdrowia niemowląt. Wiadomo, że spora jego część zostanie po prostu przez nie wydalona, twierdzi prof. John Boland z Trinity College w Dublinie, który był współautorem badania, jednak istnieje też szansa, że część pozostanie w organizmie i dotrze np. do niektórych narządów.

bDAyZLcZ

Trzeba jak najszybciej ustalić, jakie zagrożenie niesie za sobą przyswajanie tak dużej ilości plastiku, a także pomyśleć o alternatywie. Alternatywą jest np. karmienie szklaną buteleczką. Być może wkrótce uda się też opracować materiał, który nie będzie kruszył się i dostawał do jedzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAyZLdu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2)
Ciekawy
3 miesiące temu
Co to są butelaki?!
😑😑😑😑😑😑
3 miesiące temu
what
Najnowsze komentarze (2)
Ciekawy
3 miesiące temu
Co to są butelaki?!
😑😑😑😑😑😑
3 miesiące temu
what
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić