Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Skala katastrofy poraża. Umiera cud świata

302

Badania wykazały, że australijska Wielka Rafa Koralowa straciła ponad połowę swoich koralowców. Zmiany te następują od 1995 roku z powodu globalnego ocieplenia i coraz wyższej temperatury mórz.

Skala katastrofy poraża. Umiera cud świata
Wielka Rafa Koralowa jest zagrożona przez globalne ocieplenie. (Getty Images)

Wielka Rafa Koralowa, położona u wybrzeży Australii jest zagrożona przez zmiany klimatyczne. Naukowcy odkryli, że wszystkie rodzaje koralowców uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu.

Wielka Rafa Koralowa może zniknąć

Największe zniszczenia wystąpiły po masowych bieleniach w 2016 i 2017 roku. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B, zostało przeprowadzone przez naukowców z ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies w Queensland. Badacze brali pod uwagę stan i wielkość kolonii koralowców na całej rafie w latach 1995-2017.

Stan koralowców Wielkiej Rafy Koralowej oceniono na "bardzo zły". Populacje zmniejszyły się o ponad 50 proc. u wszystkich gatunków. Szczególnie źle jest w przypadku koralowców rozgałęzionych i stołowych. Są to duże gatunki strukturalne, które zwykle zapewniają siedliska rybom i innym organizmom morskim.

Zobacz także: Spotkał diabła morskiego. Tego się nie spodziewał

Profesor Terry Hughes, współautor badania, powiedział, że masowe wybielenia uszkodziły już dwie trzecie rafy. Wybielanie występuje, gdy korale pod wpływem stresu i złych warunków wypierają glony, które nadają im kolor. Koralowce mogą się odrodzić, jeśli powrócą normalne warunki, ale może to zająć nawet kilkadziesiąt lat.

Nie ma czasu do stracenia - musimy jak najszybciej gwałtownie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych - stwierdzili naukowcy.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić