o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Skala katastrofy poraża. Umiera cud świata

170
Podziel się

Badania wykazały, że australijska Wielka Rafa Koralowa straciła ponad połowę swoich koralowców. Zmiany te następują od 1995 roku z powodu globalnego ocieplenia i coraz wyższej temperatury mórz.

Skala katastrofy poraża. Umiera cud świata
Wielka Rafa Koralowa jest zagrożona przez globalne ocieplenie. (Getty Images)
bDfNPanF

Wielka Rafa Koralowa, położona u wybrzeży Australii jest zagrożona przez zmiany klimatyczne. Naukowcy odkryli, że wszystkie rodzaje koralowców uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu.

Wielka Rafa Koralowa może zniknąć

Największe zniszczenia wystąpiły po masowych bieleniach w 2016 i 2017 roku. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B, zostało przeprowadzone przez naukowców z ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies w Queensland. Badacze brali pod uwagę stan i wielkość kolonii koralowców na całej rafie w latach 1995-2017.

bDfNPanH

Stan koralowców Wielkiej Rafy Koralowej oceniono na "bardzo zły". Populacje zmniejszyły się o ponad 50 proc. u wszystkich gatunków. Szczególnie źle jest w przypadku koralowców rozgałęzionych i stołowych. Są to duże gatunki strukturalne, które zwykle zapewniają siedliska rybom i innym organizmom morskim.

Spotkał diabła morskiego. Tego się nie spodziewał

Profesor Terry Hughes, współautor badania, powiedział, że masowe wybielenia uszkodziły już dwie trzecie rafy. Wybielanie występuje, gdy korale pod wpływem stresu i złych warunków wypierają glony, które nadają im kolor. Koralowce mogą się odrodzić, jeśli powrócą normalne warunki, ale może to zająć nawet kilkadziesiąt lat.

bDfNPanN
Nie ma czasu do stracenia - musimy jak najszybciej gwałtownie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych - stwierdzili naukowcy.
bDfNPaoi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(170)
śmietnik
1 tyg. temu
Zamiast pisać "globalne ocieplenie" piszcie "globalne zaśmiecenie" będzie bliżej prawy o powodach zatrucia wód wokół rafy
Jakub
2 tyg. temu
To tylko rafa. Wymieranie ludzi już się zaczęło tylko nikt tego nie zauważa. Na dodatek ludzie szybko głupieją i nowe pokolenia są coraz mniej samodzielne i nieprzystosowane do przetrwania jak się zmieni środowisko. Połowa młodych ludzi żyje tylko w internecie i na FB.
śmieszne ?
2 tyg. temu
Ciekawe kto spowodował kiedyś tak duże ocieplenie, że na Grenlandii rosły lasy ? Czy to efekt ognisk palonych przez neandertalczyków ?
bDfNPaoj
koralowiec
2 tyg. temu
jak zniknie internet i komórki to większość ludzi zginie łącznie z naukowcami od bajek
Patryk
2 tyg. temu
A czy mogą nam naukowcy powiedzieć czy w dziejach Ziemi zdarzały się takie rzeczy. To jest cykl na który ludzie mają niewielki wpływ. Jeden duży wybuch wulkanu spowoduje większe zmiany klimatu niż ludzie.
Najnowsze komentarze (170)
miko
1 tyg. temu
nasza cywilizacja też się skończy jak inne
Adam
1 tyg. temu
Oglądałem film o rafie z Mr Altenborough (?). Rafa w swojej historii wielo-wielokrotnie umierała i się odradzała. Więc nie piszcie rzeczy niesprawdzonych
Jak
1 tyg. temu
Wszystko to już było
Monter
1 tyg. temu
Wszystko to już było
Miranda
1 tyg. temu
No tośmy Matkę Ziemię załatwili. Siebie samych też.
Marzena
1 tyg. temu
Smutne. Zwłaszcza, że ginie coś tak spektakularnego i zachwycającego
bmaj
1 tyg. temu
a kogo poraża?
Dżej Bi
1 tyg. temu
Coś ten komunikator dziwnie działa bez pewności gdzie komentarz się pojawi?
bDfNPaob
joz
1 tyg. temu
Myślałem , że o Tuska chodzi ?
Dżej Bi
1 tyg. temu
Myślę,że oba czynniki wpływają na obumieranie wielkiej rafy koralowej, ale jest trzeci, a mianowicie zanieczyszczenie wód oceanicznych przez Australię, która zapowiadała podjęcie działań zmniejszających to zanieczyszczenie. Problem jest odległy ale nie ma pewności co i w jakim stopniu jest tego przyczyną i jak my wpływamy na tę katastrofę i jak ta katastrofa może nas dotknąć?
Monter
1 tyg. temu
Nie zapomnijcie o Chemtrails
Dżej Bi
1 tyg. temu
Myślę, ze oba czynniki wpłynęły obumieranie wielkiej rafy koralowej ale jest trzeci, a mianowicie zanieczyszczenie wód oceanicznych przez Australię, która zapowiadała odpowiednie przeciwdziałania, Jest to odległy problem ale nie ma pewności co na co wpływa( sprzężenie zwrotne) istotnie!!!
Justi
1 tyg. temu
Piwo jest w butelkach to czemu nie może być woda i napoje i mleko, kasza ryż w workach tak jak cukier, a mięsa i przetwory kupować w osobnych sklepach do tego przystosowanych aby zawijać w papier , zakazać sprzedaży plastiku i problem z głowy.
B.B
1 tyg. temu
Bla, bla, bla, a koncerny robią dalej swoje, bo kasa ważniejsza niż jakiś tam koralowiec
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić