Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|

Skala katastrofy poraża. Umiera cud świata

170
Podziel się:

Badania wykazały, że australijska Wielka Rafa Koralowa straciła ponad połowę swoich koralowców. Zmiany te następują od 1995 roku z powodu globalnego ocieplenia i coraz wyższej temperatury mórz.

Skala katastrofy poraża. Umiera cud świata
Wielka Rafa Koralowa jest zagrożona przez globalne ocieplenie. (Getty Images)

Wielka Rafa Koralowa, położona u wybrzeży Australii jest zagrożona przez zmiany klimatyczne. Naukowcy odkryli, że wszystkie rodzaje koralowców uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu.

Wielka Rafa Koralowa może zniknąć

Największe zniszczenia wystąpiły po masowych bieleniach w 2016 i 2017 roku. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B, zostało przeprowadzone przez naukowców z ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies w Queensland. Badacze brali pod uwagę stan i wielkość kolonii koralowców na całej rafie w latach 1995-2017.

Stan koralowców Wielkiej Rafy Koralowej oceniono na "bardzo zły". Populacje zmniejszyły się o ponad 50 proc. u wszystkich gatunków. Szczególnie źle jest w przypadku koralowców rozgałęzionych i stołowych. Są to duże gatunki strukturalne, które zwykle zapewniają siedliska rybom i innym organizmom morskim.

Zobacz także: Spotkał diabła morskiego. Tego się nie spodziewał

Profesor Terry Hughes, współautor badania, powiedział, że masowe wybielenia uszkodziły już dwie trzecie rafy. Wybielanie występuje, gdy korale pod wpływem stresu i złych warunków wypierają glony, które nadają im kolor. Koralowce mogą się odrodzić, jeśli powrócą normalne warunki, ale może to zająć nawet kilkadziesiąt lat.

Nie ma czasu do stracenia - musimy jak najszybciej gwałtownie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych - stwierdzili naukowcy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(170)
ZgRyZ
rok temu
„Badanie” natury przez tzw. naukowców, czy „specjalistów” powoduje nieodwracalne straty w przyrodzie. Oczywiście przodują ci, którzy nudzą się z nadmiaru czasu i pieniędzy, ogarnięci „pasją” do odkryć, parciem na szkło, czy choćby najzwyklejszą tępotą i nieuctwem, przekonani, że wiedzą wszystko. Słynny casus Australii, czy podobne wynalazki tych, co sami sobie ustanawiają i przyznają jakieś tam nagrody i inne bzdety, tylko aby zaszokować innych. Wiadomo, że Anglicy i Amerykanie wiodą prym w tych dziwnych wyścigach, w których tak naprawdę przegrywa nasza ziemia. Po czterdziestu latach zaczęły wypływać zatapiane na oceanicznych głębinach przez Stany Zjednoczone, Anglię, Holandię, Japonię i innych, kilkanaście państw śmieci, które rozdrobnione i zmienione chemicznie przez ciśnienie zabijają życie w oceanach. Wiadomo, teraz spycha się winę na tych, którzy nie potrafią opanować śmieci w swoich szybko rozwijających się państwach (Chiny, Indie, Brazylia) lub tych, gdzie tego problemu po prostu nie widzą (Pakistan czy małe państwa wyspiarskie). Niestety, im więcej miejsca na ziemi potrzebują ludzie, tym mniej pozostaje dla natury, aby miała miejsce i czas na naprawę. Tak naprawdę, cywilizacje, jakie by one nie były, nie rozwijają się od początku, lecz powodują samounicestwienie od momentu powstania, i nie ma na to lekarstwa.
miko
2 lata temu
nasza cywilizacja też się skończy jak inne
Adam
2 lata temu
Oglądałem film o rafie z Mr Altenborough (?). Rafa w swojej historii wielo-wielokrotnie umierała i się odradzała. Więc nie piszcie rzeczy niesprawdzonych
Jak
2 lata temu
Wszystko to już było
Monter
2 lata temu
Wszystko to już było
Miranda
2 lata temu
No tośmy Matkę Ziemię załatwili. Siebie samych też.
Marzena
2 lata temu
Smutne. Zwłaszcza, że ginie coś tak spektakularnego i zachwycającego
bmaj
2 lata temu
a kogo poraża?
Dżej Bi
2 lata temu
Coś ten komunikator dziwnie działa bez pewności gdzie komentarz się pojawi?
joz
2 lata temu
Myślałem , że o Tuska chodzi ?
Dżej Bi
2 lata temu
Myślę,że oba czynniki wpływają na obumieranie wielkiej rafy koralowej, ale jest trzeci, a mianowicie zanieczyszczenie wód oceanicznych przez Australię, która zapowiadała podjęcie działań zmniejszających to zanieczyszczenie. Problem jest odległy ale nie ma pewności co i w jakim stopniu jest tego przyczyną i jak my wpływamy na tę katastrofę i jak ta katastrofa może nas dotknąć?
Monter
2 lata temu
Nie zapomnijcie o Chemtrails
Dżej Bi
2 lata temu
Myślę, ze oba czynniki wpłynęły obumieranie wielkiej rafy koralowej ale jest trzeci, a mianowicie zanieczyszczenie wód oceanicznych przez Australię, która zapowiadała odpowiednie przeciwdziałania, Jest to odległy problem ale nie ma pewności co na co wpływa( sprzężenie zwrotne) istotnie!!!
Justi
2 lata temu
Piwo jest w butelkach to czemu nie może być woda i napoje i mleko, kasza ryż w workach tak jak cukier, a mięsa i przetwory kupować w osobnych sklepach do tego przystosowanych aby zawijać w papier , zakazać sprzedaży plastiku i problem z głowy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić