Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Kryzys na granicy wschodniej. Tusk powiedział, co powinien zrobić rząd

32
Podziel się

Donald Tusk wydał oświadczenie ws. kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. - Podstawą wyjścia z kryzysu jest elementarna zgoda narodowa - przekonuje szef PO.

Kryzys na granicy wschodniej. Tusk powiedział, co powinien zrobić rząd
Donald Tusk wydał oświadczenie ws. kryzysu na wschodniej granicy. (Twitter)
bELdpGCt

Sytuacja na wschodniej granicy, gdzie od kilkunastu dni koczuje ok. 30 uchodźców z Bliskiego Wschodu jest coraz bardziej dramatyczna. Do tej pory informowano, że w okolicy Usnarza Górnego koczuje 32 cudzoziemców. Straż graniczna przekonuje, że na granicy przebywa 24 osoby.

Donald Tusk odniósł się do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej w opublikowanym na Twitterze oświadczeniu.

bELdpGCv
Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni sytuacją na naszej wschodniej granicy i ten niepokój jest niestety uzasadniony. Bardzo przeżywamy ten kryzys humanitarny, tę dramatyczną sytuację 30 osób koczujących przy naszej granicy, w tym kobiet i dzieci - mówił na poczatku Donald Tusk.

Szef PO przekonuje, że "musimy zbudować zgodę narodową wokół dwóch podstawowych wymiarów tego kryzysu. Po pierwsze, chyba wszyscy chcemy pomóc tym, którzy cierpią. Po drugie, musimy umieć zapewnić bezpieczeństwo naszym granicom".

Nie może być tak, że rząd dużego, europejskiego państwa nie jest w stanie zapewnić lekarstwa i kanapki matce z dzieckiem na naszej granicy - mówił Tusk.

Zdaniem byłego przewodniczącego Rady Europejskiej polski rząd w tej sprawie jest bezradny. - Poczucie bezradności naszych władz jest tym bardziej uzasadnione, bo wiemy, że w ostatnich tygodniach nielegalnie przekraczało polską granice tysiące migrantów - powiedział polityk. Obecny kryzys na wschodniej granicy to zdaniem Tuska wynik "prowokacji" reżimu Aleksandra Łukaszenki.

bELdpGCB

Szef PO podkreślił, że niedopuszczalne jest, by obecną sytuację na granicy wykorzystywać "do gry politycznej". - Władza, ale także my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, aby rozmawiać serio, poważnie i odpowiedzialnie o tym, jak zapobiec temu kryzysowi, jak pomóc tym osobom i jak zabezpieczyć nasze granice - przekonuje Donald Tusk.

Były premier podkreślił, że "ofiarami tego wciąż niedużego kryzysu" są ludzie cierpiący na granicy, ale także żołnierze i strażnicy graniczni, których "reputacja została podważona, także przez nieprzemyślane działania władzy". - My wszyscy jesteśmy ofiarami, bo jesteśmy coraz bardziej skłóceni - powiedział Tusk w oświadczeniu.

Oczekuję od polskiego rządu i polskiego prezydenta natychmiastowych działań na rzecz budowy konsensusu zgody narodowej wokół tych problemów - oświadczył Tusk.
bELdpGCC

Tusk zwrócił się w imieniu całej opozycji

Donald Tusk przypomniał, że kiedy wybuchł kryzys na Ukrainie w 2013 r., a on pełnił funkcję premiera, wezwał wszystkich liderów opozycji do rozmowy. Tego samego oczekuje od obecnego rządu.

Kiedy wybuchł konflikt na Ukrainie, byłem wtedy premierem, zaprosiłem wszystkich liderów opozycji, usiedliśmy przy jednym stole, był też Jarosław Kaczyński, żeby rozmawiać jak Polacy mogą wspólnie uporać się z tym dramatycznym wyzwaniem. Oczekuję dzisiaj dokładnie tego samego od władzy. I oczywiście jestem gotów do takiej rozmowy. Jestem przekonany, że mogę te słowa powiedzieć w imieniu całej opozycji - powiedział Donald Tusk.
bELdpGCD
Zobacz także: Uchodźcy na granicy Polski. „Wsparcie jest absolutnym obowiązkiem humanitarnym”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELdpGCW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Gucio
wczoraj
Panie Tusk gdzie są moje pieniądze z OFE które pan zabrał razem z Rostowskim .Twierdził pan że są to pieniądze rządu kiedy Pan był premierem
KAWALAS
wczoraj
ja bym wpuscvil aktywistow przez granice do biauorusi tylko ciekawe czy by wrocili nagranice
XXX
2 dni temu
Te swoje" mądrości" wsadz sobie gdzieś !!!!!
bELdpGCX
Małgosia
6 dni temu
Niech Donek jedzie do Łukasia i go przekona, że by dał im jeden sowchoz i niech żyją szczęśliwie, przecież ich zaprosił.
obs
2 miesiące temu
Donek ! ty wzywasz do rozmowy ? Ty ??? Ty mistrzu zwady narodowej masz czelność tak mówić ? Wiesz razem ze swoim synalkiem,że to ,,Lipa,,.Przestań już dość napsułeś.odejdz póki czas.
iza
2 miesiące temu
aktywisci powinni legalnie przekroczyc granice udac sie do tych ludzi nakarmic ich napoic i zaproponowac swoj dom jako azyl tymczasowy a nnie biegac jak idioci z reklamowkami
TUSK
2 miesiące temu
PRAWIDLOWE,ROZSADNE PODEJSCIE.REPREZENTOWAC CALY KRAJ TO OBOWIAZEK RZADU,NIE ZAS SIAC ZAMET I ZAWISC
Pracownik peg...
2 miesiące temu
Oni po prostu przechodzą 30 dyniowa kwarantannę z powodu covida, jest to jak najbardziej wskazane, za złamanie kwarantanny 30 000 zł kary od sanepidu, lub 1000000 jenów afgańskich. Też bym siedział i się nie ruszał.
Zly
2 miesiące temu
Kaczyński niech podeślę im covid delta szybciej się wykończą
Pomoc humanit...
2 miesiące temu
Dlaczego politycy koalicji obywatelskiej nie wezma ich do swoich domow lub niech wybuduja im domy w bialorusi i ich utrzymuja za wlasne peniadze
Ojek
2 miesiące temu
A dlaczego jakieś barany skoro tak chcą spotkać się z tymi ludźmi w Białorusi i dać im prezenty to nie przekroczą granicy jak normalny człowiek, dojadą do nich, ucałują,nakarmią, a nie biegają jak idioci w miejscu gdzie to jest niedozwolone??? Jak taki pajac został posłem? Przecież oni nie znają podstaw, co to jest granicą Państwa!
Ups
2 miesiące temu
Zastanawiam się który bardziej bredzi? Ten czy ten co sobie coś ubzdurał dopiero w 2050 roku
Sos
2 miesiące temu
Ciekawe dlaczego te pajece totalne nie pojmują, że przejście graniczne jest niedaleko, i tam przekracza się granicę! Ale nie, jakiś kretyn chciał za wszelką cenę przerzucić siateczki tam gdzie nie można
bELdpGCP
Adam N 1973
2 miesiące temu
Tusk, nie masz prawa się wypowiadać w jakiejkolwiek kwestii dotyczącej Polski i Polaków. Szkodziłeś nam od 1992 i nadal szkodzisz.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić