Danuta Pałęga| 
aktualizacja 

Kryzys na granicy z Białorusią. Cichanouska zwróciła się do Polaków

71

Swietłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji na uchodźstwie, apeluje do polskiego rządu o niezamykanie punktów przejścia na granicy między oboma krajami. Podkreśliła, że utrzymanie łączności Białorusinów z Europą jest kluczowe i nie można ich zostawić "za nową żelazną kurtyną".

Kryzys na granicy z Białorusią. Cichanouska zwróciła się do Polaków
Kryzys na granicy z Białorusią. Cichanouska ostrzega Polskę (Getty Images, SeanGallup)

W niedzielę minister spraw zagranicznych Polski powiedział, że Warszawa rozważa zamknięcie pozostałych punktów kontrolnych na granicy z Białorusią w celu powstrzymania nielegalnej migracji. Przywódczyni białoruskiej opozycji na uchodźstwie, Swietłana Cichanouska, wezwała rząd Polski, aby nie zamykał punktów przejścia na granicy między krajami.

Polski rząd podkreśla, że Białoruś zachęca ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki do podróży do Białorusi, a następnie nielegalnego przekraczania granicy z Polską. W 2021 roku Unia Europejska oskarżyła białoruskiego autokratę, Aleksandra Łukaszenkę, o ułatwianie napływu migrantów jako odwet za sankcje.

W ostatnich tygodniach Polska zamknęła cztery z sześciu punktów kontrolnych na granicy z Białorusią.

Ze względu na działania Białorusi rozważamy zamknięcie wszystkich punktów przejścia granicznego. Na razie analizujemy, czy wpłynie to na polską gospodarkę - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprawa Tomasza Szmydta. "Skończy w szarym mieszkanku, gdzieś w Mińsku"

W swoim poście w serwisie X Cichanouska napisała: "Inicjatywy ograniczenia ruchu granicznego ze względu na trwające prowokacje reżimu powinny być skierowane przeciwko dyktatorowi, a nie przeciw ludziom. Nie możemy porzucić Białorusinów na pastwę losu za nową żelazną kurtyną."

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Cichanouska odwoływała się do fizycznego podziału Europy podczas zimnej wojny między krajami Zachodu a tymi związanych lub pod wpływem ZSRR. W 2020 roku białoruska działaczka polityczna stała się symbolem opozycji, gdy ubiegała się o prezydenturę przeciwko Łukaszence w wyborach prezydenckich, po tym jak jej mąż został uwięziony przez reżim.

Łukaszenka ogłosił wygraną w wyborach, szeroko uznawanych za sfałszowane. Dzień po głosowaniu Cichanouska zmuszona została do ucieczki na Litwę wraz z dziećmi. Później została skazana zaocznie na 15 lat więzienia za zdradę i spisek mający na celu przejęcie władzy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić