Ksiądz wyszarpał ucznia za ucho. Jest wyrok w sprawie

80

O tym incydencie było głośno w mediach w październiku 2023 roku. Wówczas w jednej ze szkół podstawowych w Staniątkach pod Krakowem (woj. małopolskie) ksiądz szarpał za ucho 12-letniego chłopca. Teraz w sprawie zapadł wyrok nakazowy.

Ksiądz wyszarpał ucznia za ucho. Jest wyrok w sprawie
Ksiądz wyszarpał ucznia za ucho. Zdjęcie ilustracyjne. (Adobe Stock)

O sprawie informuje właśnie "Super Express". Do redakcji zgłosił się końcem ubiegłego roku zdenerwowany ojciec poszkodowanego 12-latka. Mężczyzna ze szczegółami opowiedział, jak ksiądz katecheta potraktował jego syna. Nie krył oburzenia.

Chłopcy gonili się po korytarzu i zamykali w toalecie, taka niby zabawa. Mój syn (klasa V) został przez jednego z chłopców oskarżony o to, że to on zamykał kolegę, co nie było zgodne z prawdą, wywiązała się między nimi mała kłótnia, na co podszedł salezjanin, proboszcz Grzegorz z parafii w Staniątkach - mówił rodzic dla Super Expressu.

Ksiądz wyszarpał ucznia za ucho. Jest wyrok w sprawie

Kapłan miał zapytać nastolatka o to, jak się nazywa. Wówczas chłopak odparł "że jest ochrona danych osobowych i nie powie". To ponoć mocno rozsierdziło duchownego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ksiądz nadal odprawia mszę, gdy potężny tajfun Rai uderza w kościół na Filipinach

Jak mówił dla se.pl tata 12-latka, "ksiądz wyszarpał go bardzo mocno za ucho i trzymając za kark (jak kocice przenoszą swoje młode) zaprowadził do dyrektora szkoły".

Z relacji ojca wynikało również, że dyrektor placówki zapytał chłopca o czerwone ucho, pocieszył, a także przyznał, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Poprosił salezjanina, by ten porozmawiał z nastolatkiem i przeprosił go za swój czyn. Ksiądz miał jednak tego nie zrobić.

Po wszystkim ojciec 12-latka wybrał się na rozmowę z kapłanem. To, co od niego usłyszał mocno go zirytowało. - Ksiądz Grzegorz z drwiącym uśmiechem powiedział "no może i nie powinienem tego robić" - wyjaśniał dla tabloidu. Ksiądz ostatecznie przeprosił ucznia w obecności dyrektora szkoły, jednak nie zrobił tego ponownie publicznie mimo polecenia ze strony przełożonego. Ojciec 12-latka zgłosił sprawę policji.

Jak pisze Se.pl, tematem szybko zajęła się Prokuratura Rejonowa w Wieliczce, a potem Sąd Rejonowy w Wieliczce. Niedawno kapłan usłyszał wyrok nakazowy. Został on uznany za winnego zarzucanego mu czynu, czyli naruszenia nietykalności osobistej ucznia.

Duchowny otrzymał od sądu karę grzywny. Jej wysokość pozostaje nieznana. Wyrok ten jest nieprawomocny.

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić