Dramat w Hiszpanii. Lawa wlewa się do domów przez okna. Nagranie z La Palma

174

Około sto domów zostało dotkniętych wybuchem wulkanu na kanaryjskiej wyspie La Palma. Media obiegły przerażające nagrania, jak płynąca lawa pochłania domy, wdzierając się do nich przez otwarte okna. Kamera zarejestrowała także moment, gdy magma wlewa się prosto do jednego z przydomowych basenów.

Dramat w Hiszpanii. Lawa wlewa się do domów przez okna. Nagranie z La Palma
Gorący materiał wulkaniczny zajął jeden z przydomowych basenów (YouTube)

W niedzielę miejsce miała pierwsza od 50 lat erupcja wulkanu na hiszpańskiej La Palmie. Ewakuowano blisko 5,5 tys. osób. Pierwsze analizy mówiły, że lawa dotrze do Oceanu Atlantyckiego jeszcze w poniedziałek.

Później władze podały, że materiał wulkaniczny przesuwa się wolniej niż zakładano. Jeżeli magma zetknie się z wodą, może wywołać chmury toksycznego gazu.

Niedzielny wybuch wyrzucił strumień gorącej lawy na setki metrów w górę. Rozgrzany materiał skalny sięgnął lasu. Kolejna eksplozja, która miała miejsce w poniedziałek, spowodowała ewakuację El Paso – gęsto zaludnionego terenu na najbardziej wysuniętej na północny zachód wyspie na Kanarach.

Lawa pochłonęła budynki mieszkalne. Dramatyczny krajobraz

Media obiegły nagrania, jak gorący materiał skalny pochłania domy, dostając się do środka przez okna. Na jednym z filmów widać, jak lawa powoli zajmuje mieszkanie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na kolejnym filmie lawa niszczy przydomowe uprawy oraz inne zabudowania. Widać jak żywioł tratuje wszystko, co staje mu na przeszkodzie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kolejny materiał pokazuje gorącą lawę zajmującą jeden z przydomowych basenów. Nad całą wyspą unoszą się gęste chmury dymu.

Wybuch wulkanu na La Palmie. "Cudowny pokaz"

Hiszpański minister turystyki Reyes Maroto ocenił, że erupcja wulkanu była "cudownym pokazem", który ma przyciągnąć na archipelag turystów. Komentarz wywołał oburzenie opozycji. Zwrócono uwagę na tragedię mieszkańców, którzy stracili w wybuchu swoje domy.

Wielu turystów cieszy się, że udało im się ujść z klęski żywiołowej cało. Część osób z powodu erupcji zmuszona była skrócić swój urlop. Niektórzy postanowili jednak zostać, delektując się surrealistycznymi widokami.

Wczoraj świętowałam urodziny, a wybuch był jak świeczka na wyspowym torcie – powiedziała w rozmowie z Reutersem Kabirly, 26-latka z Belgii.

Eksplozję wulkanu poprzedziły liczne wstrząsy, które miały miejsce w ciągu ostatniego tygodnia. Poprzednie wybuchy wulkanów na Wyspach Kanaryjskich miały miejsce w 1971 roku.

Obejrzyj także: Erupcja wulkanu na La Palma. Wielka ewakuacja na Wyspach Kanaryjskich

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić