Niepokojące zdjęcie z kosmosu. Satelita wykonał je nad Europą

245

Najaktywniejszy wulkan w Europie wybuchł w tym roku już po raz 50. Europejski satelita Sentinel 2 uchwycił niesamowity widok z kosmosu. Przedstawia on wulkan Etna.

Niepokojące zdjęcie z kosmosu. Satelita  wykonał je nad Europą
Satelita Sentinel 2 wykonał niesamowite zdjęcie wulkanu Etna (Twitter)

Najwyższy w Europie wulkan Etna górujący nad Sycylią jest w tym roku wyjątkowo aktywny. Ostatnia, 50. już w tym roku erupcja miała miejsce w minioną niedzielę. Wyjątkowy moment został uchwycony przez satelitę Sentinel 2, a niesamowite zdjęcie pokazuje smugę dwutlenku siarki, która rozprzestrzeniła się na Grecję i Turcję - podaje space.com.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Etna... urosła

Duża ilość lawy, którą Etna wypluła od 16 lutego, spowodowała, że wulkan… urósł. Lawa dodała 30 m wysokości do południowo-wschodniego krateru wulkanu. Jeden z czterech kraterów szczytowych Etny wznosi się teraz na nieco ponad 3357 m, przewyższając północno-wschodni krater, który dominował nad wulkanem przez cztery dekady.

Według wulkanologa Borisa Behncke z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV), który prowadzi obserwatorium tuż pod dymiącym gigantem, naukowcy wiedzieli, że coś się wydarzy już od końca 2020 roku, kiedy Etna zaczęła wyrzucać chmury popiołu i gazu.

Etna przygotowywała się do czegoś dużego z intensywną aktywnością sejsmiczną, deformacją gruntu i odgazowaniem.16 lutego rozpoczęła się prawdziwa seria erupcji -  napisał Behncke na Twitterze.

Erupcje groźne dla ludzi?

Satelity od tego czasu śledzą Etnę. Satelity Sentinel programu obserwacji Ziemi Copernicus, prowadzonego przez Unię Europejską, m.in. ściśle monitorowały ilość niebezpiecznego dwutlenku siarki wydostającego się z wnętrza wulkanu.

Obłoki erupcyjne mogą osiągać bardzo duże wysokości i potencjalnie wpływać na ruch lotniczy. Na poziomie gruntu dwutlenek siarki może podrażniać ludzki układ oddechowy i wywoływać astmę u osób podatnych.

Zobacz także: Różnorodna Sycylia na wakacje. Aktywny wulkan, błękitne morze, nietypowe jedzenie
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić