Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Niepokojące zdjęcie z kosmosu. Satelita wykonał je nad Europą

118
Podziel się:

Najaktywniejszy wulkan w Europie wybuchł w tym roku już po raz 50. Europejski satelita Sentinel 2 uchwycił niesamowity widok z kosmosu. Przedstawia on wulkan Etna.

Niepokojące zdjęcie z kosmosu. Satelita  wykonał je nad Europą
Satelita Sentinel 2 wykonał niesamowite zdjęcie wulkanu Etna (Twitter)

Najwyższy w Europie wulkan Etna górujący nad Sycylią jest w tym roku wyjątkowo aktywny. Ostatnia, 50. już w tym roku erupcja miała miejsce w minioną niedzielę. Wyjątkowy moment został uchwycony przez satelitę Sentinel 2, a niesamowite zdjęcie pokazuje smugę dwutlenku siarki, która rozprzestrzeniła się na Grecję i Turcję - podaje space.com.

Etna... urosła

Duża ilość lawy, którą Etna wypluła od 16 lutego, spowodowała, że wulkan… urósł. Lawa dodała 30 m wysokości do południowo-wschodniego krateru wulkanu. Jeden z czterech kraterów szczytowych Etny wznosi się teraz na nieco ponad 3357 m, przewyższając północno-wschodni krater, który dominował nad wulkanem przez cztery dekady.

Według wulkanologa Borisa Behncke z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV), który prowadzi obserwatorium tuż pod dymiącym gigantem, naukowcy wiedzieli, że coś się wydarzy już od końca 2020 roku, kiedy Etna zaczęła wyrzucać chmury popiołu i gazu.

Etna przygotowywała się do czegoś dużego z intensywną aktywnością sejsmiczną, deformacją gruntu i odgazowaniem.16 lutego rozpoczęła się prawdziwa seria erupcji -  napisał Behncke na Twitterze.

Erupcje groźne dla ludzi?

Satelity od tego czasu śledzą Etnę. Satelity Sentinel programu obserwacji Ziemi Copernicus, prowadzonego przez Unię Europejską, m.in. ściśle monitorowały ilość niebezpiecznego dwutlenku siarki wydostającego się z wnętrza wulkanu.

Obłoki erupcyjne mogą osiągać bardzo duże wysokości i potencjalnie wpływać na ruch lotniczy. Na poziomie gruntu dwutlenek siarki może podrażniać ludzki układ oddechowy i wywoływać astmę u osób podatnych.

Zobacz także: Różnorodna Sycylia na wakacje. Aktywny wulkan, błękitne morze, nietypowe jedzenie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(118)
Wertyś
8 miesięcy temu
45762021 rok walki z erupcja wulkanów ma naszej planecie Kto następny do wulkanizacji
Erelda
9 miesięcy temu
Tak się zastanawiam na jakim etapie ewolucji są ludzie piszący o zanieczyszczeniu.... Erupcje wulkanów, płonące lasy czy za przeproszeniem gazy z tyłków zwierząt, były, są i będą. To jest natura, która sama "daje" i sama sobie z tym poradzi. Inna sprawa to spaliny samochodowe czy z fabryk to nie jest produkcja natury. Idąc obecnie do lasu więcej jest tam butelek, puszek czy torebek foliowych. Jeśli człowiek się nie opamięta to sam zniszczy naturę.
Xyz
9 miesięcy temu
Dlaczego autor bezimienny nic nie podaje na temat wpływu tego wulkanu na zmiany klimatyczne dopiero ludzie myślący piszą w komentarzach. Pani Kidawa by powiedziała jak natura chciała to i klimat by zmieniła
Mistrzuniu
9 miesięcy temu
A myślicie ze dlaczego najbogatsi latają w kosmos ? Dlaczego chcą tam się osiedlać ? Dlaczego teraz wszystko tak dużo kosztuje ? Dlaczego jest COVID ? Najbogatsi przeżyją , bieda do piachu ! W Indonezji super wulkan tez już dał o sobie znać w 2013 roku. Jak on pierdyknie to będzie minimu 10 lat zimy , biedy i głodu !
Xxxx
9 miesięcy temu
Unia powinna tego zakazać. W końcu ogon nie może merdać psem!!!
Dark
9 miesięcy temu
Powinny Włochy zapłacić karę za zanieczyszczanie...
Jo
9 miesięcy temu
Widać wyraźnie głowe psa, oczy i pyszczek, z którego wylewa się krew.
Zambalandgur
9 miesięcy temu
Jest też drugie dno o którym się nie mówi a mianowicie może coś tam jest nie tak i dlatego tak się dzieje. Dwa superwulkany są coraz bardziej aktywne pod powierzchnią a przecież wystarczy jeden żeby doprowadzić do globalnej katastrofy a co dopiero reszta innych wulkanów bo nie tylko Etna się bardziej uaktywniła
Maniu
9 miesięcy temu
Może by tak wysadzić i spokój 😁
Mietek
9 miesięcy temu
Życzę Etnie wielkiej siły i porządnej erupcji niech w końcu ten chory świat i zepsuta ludzkość się skończy
Utopia
9 miesięcy temu
Ale i tak motoryzacja w europie musi dla Kowalskiego byc ograniczona do silnika 1.0 bo spaliny truja... etna ile wywalila juz gazow trujacych? W tym roku pewnie 100 razy wiecej niz samochody w europie przez 20lat. Ekobiznes a nie ekologia.
hmm
9 miesięcy temu
Patrząc na zdjęcie nie czytając opisu.. myślę Toruń i siedziba ojca czarnego w okularach
Lol
9 miesięcy temu
W pierwszym momencie myślałam, że to zabity zwierz i od razu chciałam pominąć ten artykuł.
Precz
9 miesięcy temu
Myślałem że dostrzegli ogrom głupoty totalnej opozycji w Polsce.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić