o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Potęga kosmosu. Niesamowite odkrycie badaczy z NASA

87
Podziel się

Amerykańscy naukowcy uchwycili niesamowite zdjęcie Jowisza. Przy pomocy Teleskopu Hubble’a sfotografowali potężną burzę na północnej półkuli planety. Badacze twierdzą, że może to być nowy stały element krajobrazu Jowisza, tak jak słynna Wielka Czerwona Plama.

Potęga kosmosu. Niesamowite odkrycie badaczy z NASA
Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia na Jowiszu (NASA)
bDgtsvQl

Naukowcy z NASA 25 sierpnia przy pomoc Teleskopu Hubble’a sfotografowali nowy ogromny antycyklon wiejący na Jowiszu. Nowa burza różni się od innych swoim rozmiarem. Badacze uważają, że może na stałe zmienić wygląd planety.

Teleskop Hubble’a wykonał dwie fotografie Jowisza. Jedno zdjęcie uwzględniało wyłącznie światło widzialne, na drugim zaś połączono różne długości fal światła, w tym ultrafiolet i podczerwień. W momencie wykonania zdjęć Jowisz znajdował się 653 milionów kilometrów od Ziemi.

bDgtsvQn

Niesamowite odkrycie NASA. Nowa burza na Jowiszu

Nowy antycyklon znajduje się na północnej półkuli Jowisza. Przemieszcza się z prędkością 560 kilometrów na godzinę. Na zdjęciach widać, że jest bardzo jasny, w niektórych miejscach całkowicie biały.

Naukowcy przypuszczają, że może to być początek stałego elementu krajobrazu Jowisza. Być może będzie rywalizował z legendarną Wielką Czerwoną Plamą, która dominuje na półkuli południowej – napisało NASA w oświadczeniu.
bDgtsvQt

Burze na Jowiszu. Wielka Czerwona Plama kurczy się

Wielka Czerwona Plama to ogromny stały antycyklon od co najmniej 356 lat wiejący na Jowiszu. Ma obecnie około 16 tysięcy kilometrów średnicy, ale stale się zmniejsza. Badacze nie znają przyczyny takiego stanu rzeczy.

Powód kurczenia się Wielkiej Czerwonej Plamy jest kompletną tajemnicą – stwierdziło NASA.

Badacze zauważyli także, że zmieniła się także inna znana formacja pogodowa na Jowiszu. Owal BA zwany także Małą Czerwoną Plamą to o połowę mniejszy antycyklon znajdujący się pod Wielką Czerwoną Plamą. Okazuje się, że jest on ciemniejszy i bardziej czerwony niż przy poprzedniej obserwacji.

bDgtsvQu

Nowa fotografia przedstawia także Europę, jeden z lodowych księżyców Jowisza. Zdjęcia z Teleskopu Hubble’a pozwalają naukowcom śledzić zmiany atmosferyczne na największej planecie w Układzie Słonecznym. Teleskop umożliwia także fotografowanie innych fascynujących zjawisk w przestrzeni kosmicznej.

Obejrzyj także: Europa podobna do Ziemi. Wyniki badań NASA

bDgtsvQv
bDgtsvQO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(87)
w lot
miesiąc temu
"Powód kurczenia się Wielkiej Czerwonej Plamy jest kompletną tajemnicą". Natychmiast wysłać ekologów... i niech tam już zostaną.
Darek
miesiąc temu
Owszem, ciekawe ale co my możemy wiedzieć, czego możemy być pewni?!.. Jak wysiądzie ta nasza technika nic nie jesteśmy w stanie zrobić!.. Spróbujmy walczyć z niszczeniem życia na naszej planecie Ziemia, bo z siłami natury nikt z nas jeszcze nie zwyciężył, wystarczy wyłączyć prąd elektryczny!!..
obywatel x
miesiąc temu
Ciekawe czy rozwinęłoby się jakieś życie na Europie, gdyby wysłać tam jakąś sondę z najbardziej wytrzymałymi organizmami żywymi z Ziemi?
bDgtsvQP
katasroficzne
miesiąc temu
ojojoj!!! jakież to straszne! a co na to gretha i inne eko loszki?
Darek
miesiąc temu
A alert RCB był?
Najnowsze komentarze (87)
Kontra
miesiąc temu
Nie które wasze komentarze mnie rozwalają. Niech nasi wyuczeni najpierw zajmą się ziemia a później innymi planetami Technologia jesteśmy do tylu aż się płakać chce. Przykład Egipt miał już zamki do drzwi 6000 lat temu. Tak to prawda najstarszy komputer świata ma ponad 2000 lat i został znaleziony nie daleko Grecji ten komputer się nazywa shipwreck mechanism. Warto o nim poczytać.
Kurt
miesiąc temu
Martwie sie bardzo , mysle , ze to slonce tak dziala na Jowisza . Powodem sa zanieczyszczenia na ziemi spowodowane przez czlowieka ...
panpaweł
miesiąc temu
a co na to żona Zenka?
Armstrong
miesiąc temu
Ziemia jest piekłem planety JOWISZ
fejknjus
miesiąc temu
Te wszystkie niby fotki NASA wyglądają jak animacje.
Kokos_qwerter
miesiąc temu
Huragan, jak huragan (mówię o czerwonej) może zniknąć w każdej chwili.
Rrrr
miesiąc temu
Co2 globalne ocieplenie - o2 globalne ogłupienie.
Rrrr
miesiąc temu
Amerykańscy Naukowcy i wszystko w temacie
bDgtsvQH
CO2handel
miesiąc temu
Ta zmiana klimatu na Jowiszu to zapewne efekt globalnego ocieplenia . Na pewno winien jest człowiek. Nie wiem co tam emitują na Jowiszu ale zakazał bym i obłożył podatkiem .
Zool
miesiąc temu
Wysłać tam Gretę i całą Komisję Europejską. Niech tam badają klimat.
p-ty
miesiąc temu
Żeby to się przeniosło na Rosję
Obserwator
miesiąc temu
Gdyby kiedyś działał Internet to napisałbym wówczas "Siekiera motyka piłka fajka w satelicie zdechła Łajka". Niestety wówczas oprócz Rosjan wiedzieli o tym tylko wtajemniczeni. Teraz każdy wie o burzy na Jowiszu. Niech żyje wolny Internet.
ciekawski
miesiąc temu
Co to jest antycyklon?
Krzych
miesiąc temu
Pewnie zmiany klimatu na Jowiszu wywołane paleniem w kominkach i hodowlą krów puszczających za dużo wiatrów. Ekolodzy do boju za Jowisza!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić