Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Lek na koronawirusa. Naukowcy ogłosili sukces. Mówią o przełomie

172

Brytyjscy naukowcy ogłosili, że małe dawki deksametazonu ratują życie pacjentom z ciężkim przebiegiem choroby koronawirusowej. Według badań zespołu lek znacząco zmniejsza śmiertelność wśród chorych.

Lek na koronawirusa. Naukowcy ogłosili sukces. Mówią o przełomie
(Getty Images, IMAGE POINT FR - LPN, BSIP)

Koronawirus. Brytyjscy naukowcy pokazali wyniki "przełomowego" badania. Zespół zrzeszający m.in. badaczy z Oksfordu doszedł do wniosku, że znany od dawna lek przeciwzapalny może ratować życie chorym na COVID-19.

Lek na koronawirusa. Znacznie zmniejsza śmiertelność

Z badań klinicznych wynika, że deksametazon zmniejszył śmiertelność o jedną trzecią wśród pacjentów chorujących na najcięższą formę COVID-19.

Deksametazon ratuje życia chorych na COVID-19, którzy są podłączeni do respiratorów. I to przy wyjątkowo niskich kosztach - powiedział Martin Landray, profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

"To duży przełom” - mówią inni badacze. Autorzy badania uważają, że deksametazon powinien bezzwłocznie stać się lekiem powszechnie podawanym chorym na COVID-19. Jest już znany jako środek przeciwzapalny i przeciwalergiczny o silnym i długotrwałym działaniu.

Deksametazon jest na razie jedynym lekiem, który zmniejsza śmiertelność chorych. I to zmniejsza w znaczący sposób - podkreśla Peter Horby, współautor badania, w rozmowie z agencją Reutera.
Zobacz także: Bon turystyczny 500 plus. Rzecznik rządu Piotr Mueller z apelem do Senatu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić