Angelika Karpińska| 

Lekarze z Wuhan uratowali pacjenta z koronawirusem dzięki przeszczepowi płuc

3

65-letni mężczyzna w lutym uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Był w ciężkim stanie i musiał polegać na aparaturze podtrzymującej życie. Odniósł poważne, trwałe uszkodzenia płuc i nie mógł samodzielnie oddychać. Lekarze z Wuhan przeprowadzili przeszczep, który uratował mu życie.

Lekarze z Wuhan uratowali zakażonego koronawirusem pacjenta.
Lekarze z Wuhan uratowali zakażonego koronawirusem pacjenta. (Getty Images)

65-letni Cui An z Wuhan na początku lutego uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Przez ponad dwa miesiące był podłączony do aparatury podtrzymującej życie. Infekcja spowodowała nieodwracalne uszkodzenie jego płuc i uniemożliwiła mu samodzielne oddychanie.

Koronawirus spowodował, że miał nieodwracalne zwłóknienie płuc i niewydolność oddechową, potrzebował stałej pomocy respiratora i ECMO. Był już u progu śmierci - przekazał szpital.

Lekarze stwierdzili, że przeszczep obu płuc jest jedynym sposobem na uratowanie mężczyzny. 20 kwietnia lekarze pobrali płuca od zmarłego dawcy z prowincji Junnan i jeszcze tego samego dnia przeprowadzili operację.

Zabieg trwał ponad sześć godzin i uczestniczyło w nim ponad 20 pracowników medycznych. Ze względów bezpieczeństwa lekarze musieli mieć kombinezony ochronne, okulary i dźwiękoszczelne nakrycia głowy, przez które nie mogli się ze sobą komunikować.

Szpital przekazał, że operacja się powiodła, a 65-latek wraca do zdrowia. Biuro prasowe placówki podkreśla, że gdyby zabieg nie został przeprowadzony, pacjent nie mógłby samodzielnie oddychać.

Zobacz także: Co koronawirus robi z płucami. Wstrząsające zdjęcia włoskich lekarzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić