Lekarze zrobili 6-latce prześwietlenie. Wtedy byli już pewni

7

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu poinformowali o sukcesie nietypowego zabiegu, wykonanego na 6-letniej dziewczynce. Dziecko w trakcie zabawy połknęło złotówkę, która utknęła w przełyku i powodowała odruchy wymiotne.

Lekarze zrobili 6-latce prześwietlenie. Wtedy byli już pewni
Zdjęcie rentgenowskie 6-letniej dziewczynki (Wojewódzki Szpital w Przemyślu, Wojewódzki Szpital w Przemyślu)

Do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych często trafiają małe dzieci, które doznają różnorodnych urazów podczas zabawy. Przypadek z Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu jest jednak nietuzinkowy, podobnie zresztą jak zastosowana forma leczenia.

Nietypowy przedmiot w przełyku. Lekarze szybko zareagowali

Do szpitala trafiła bowiem 6-letnia dziewczynka. Okazało się, że podczas zabawy dziecko połknęło monetę 1-złotową. Jak się okazało, złotówka utknęła w przewężeniu przełyku, co powodowało spore trudności w przełykaniu - co więcej, moneta powodowała także odruchy wymiotne. Lekarze z SOR szybko rozwiązali problem za pomocą specjalistycznego zabiegu.

Zdjęcie rentgenowskie wyraźnie uwidoczniło miejsce, gdzie zatrzymała się moneta. Konieczny był zabieg ezofagoskopii. Polegał on na tym, że przez usta lekarz wprowadził sztywny wziernik i specjalnymi kleszczykami wyciągnął przedmiot. Procedurę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i pacjentka już następnego dnia została wypisana do domu - poinformował rzecznik szpitala, Paweł Bugira, w rozmowie z portalem Nowiny24.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szpital w Przemyślu pomaga uchodźcom z Ukrainy. "Była radość na oddziale"

Co ciekawe, praktycznie w tym samym czasie na przemyski SOR trafiła dorosła kobieta o podobnych objawach. Tym razem w przełyku utknął kawałek kurczaka z kością. W tym wypadku również konieczne było przeprowadzenie zabiegu ezofagoskopii.

Rzecznik szpitala w Przemyślu mówi, że w tamtejszej placówce rocznie odnotowuje się ok. kilkunastu tego rodzaju przypadków. Wskazuje także na najczęstsze powody zachłyśnięcia się czy też zablokowania przełyku.

Dzieci najczęściej wkładają sobie do buzi różne drobne przedmioty: monety, klocki, spinki, klucze. Z kolei w przypadku dorosłych zazwyczaj dochodzi do przypadkowego połknięcia zbyt dużych kęsów jedzenia lub kawałków kości. Zdradliwe bywają też liście laurowe, lepiej nie próbować ich połykać - informuje Paweł Bugira.
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić