Kosma Szczepaniak| 
aktualizacja 

Łukasz Szumowski ostrzega przed drugą falą epidemii. Mówi o powrocie maseczek

70

Kiedy powróci obowiązek zakrywania twarzy maseczkami ochronnymi? Na ten temat wypowiedział się minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Jego zdaniem, druga fala epidemii koronawirusa uderzy już jesienią.

Łukasz Szumowski ostrzega przed drugą falą epidemii. Mówi o powrocie maseczek
Minister zdrowia ostrzega przed drugą falą epidemii (PAP, Tomasz Gzell)

Obowiązek zakrywania nosa oraz ust został wprowadzony na terenie Polski 16 kwietnia. Przez ponad miesiąc obywatele byli zmuszeni do wychodzenia z domu w maseczkach ochronnych, chustach czy szalikach. Przepis ten został zdjęty w przestrzeni publicznej 30 maja. Nadal jednak musimy pamiętać o zakrywaniu nosa i ust wchodząc, np. do sklepu czy kościoła.

Dla wielu Polaków jest to obowiązek dość uciążliwy. I choć w zamyśle miał on chronić przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, to najboleśniej odczuwają go te osoby, które muszą chodzić w maseczce 8 czy nawet 12 godzin w trakcie dnia pracy.

Maseczki ochronne powrócą? Szumowski nie ma wątpliwości

Wiele wskazuje na to, że Polacy powinni przygotować się na kolejny ciężki okres. Minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej nie ukrywał, że druga fala epidemii najprawdopodobniej trafi do naszego kraju jesienią.

Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie - mówił Szumowski dla PAP.

Minister zdrowia podkreślił jednocześnie, że nie jest rozważane w żadnym scenariuszu ponowne zamknięcie kraju. Jeśli jednak koronawirus wróci do naszego kraju, konieczne będzie przywrócenie obowiązku zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej.

W formule, jaką mieliśmy, maski powrócą, jeśli będziemy mieli drugą falę epidemii. To rzecz, którą można łatwo wprowadzić - powiedział Łukasz Szumowski.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić