Mają zniknąć z filmów i seriali. Nowy zakaz ministerstwa cnót

452

Wraz z przejęciem władzy w Afganistanie przez talibów, w kraju wprowadzane są nowe prawa. Zdecydowano, że afgańska telewizja nie będzie mogła pokazywać seriali, w których występują kobiety. Nie będą emitowane także filmy niezgodne z talibską interpretacją prawa szariatu.

Mają zniknąć z filmów i seriali. Nowy zakaz ministerstwa cnót
Kobiety mają zniknąć z seriali i filmów w afgańskiej telewizji. Na zdjęciu: afgańska aktorka Leena Alam (Facebook, Leena Alam)

Nowe zasady dotyczą również dziennikarek i prezenterek. Nie będą one mogły pokazywać się na wizji bez nakrycia głowy.

Afganistan. Zagraniczne filmy zakazane. Mają promować obce wartości

Afgańska telewizja wyświetlała dotychczas głównie zagraniczne filmy i seriale. Główną rolę zazwyczaj odgrywały w nich kobiety. Od teraz tego typu produkcje będą jednak zakazane.

Jak podaje BBC, talibowie chcą wyrugować z telewizji programy promujące obce wartości. Zakazano także prezentowania ilustracji proroka Mahometa. Zarządzenie wydało afgańskie ministerstwo promowania cnót i zapobiegania niemoralności. Rzecznik resortu Hakif Mohajir przekazał, że "nie są to zasady, lecz wytyczne religijne".

Nowe zalecenia nie podobają się dziennikarzom. Zwracają oni uwagę, że część z nich jest niejasnych i nieprecyzyjnych. Nie sprecyzowano chociażby, jaki rodzaj nakrycia głowy powinny nosić kobiety. Członek organizacji reprezentującej dziennikarzy Hujjatullah Mujaddedi ocenił, że niektórzy nadawcy telewizyjni mogą być zmuszeni do zakończenia działalności.

Ograniczenia dla kobiet w Afganistanie. Zabroniono im chodzić do szkoły

To nie pierwsze ograniczenia dla kobiet wprowadzone w Afganistanie od czasie przejęcia władzy przez talibów. Fundamentaliści zakazali uczęszczania do szkoły dziewczynkom, wbrew swoim wcześniejszym deklaracjom.

Talibowie nakazali kobietom "powstrzymywać się od pracy, jeżeli ich zadania mogą wykonywać mężczyźni". Władze twierdzą, że to rozwiązanie tymczasowe i muszą upewnić się, że szkoły i miejsca pracy są bezpieczne dla kobiet, cokolwiek ma to znaczyć.

Obejrzyj także: Talibowie w Moskwie. Czy dogadają się z Putinem?

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić