o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Majówka 2020. Lasy wokół Warszawy otwarte. Jest jeden wyjątek

2
Podziel się

W związku z panującą suszą w ostatnim czasie wprowadzono zakazy wstępu do lasów państwowych. Wczorajsze deszcze sprawiły jednak, że wokół Warszawy lasy na nowo zostały otwarte. Będzie można więc spacerować podczas majówki.

Majówka 2020. Lasy wokół Warszawy otwarte. Jest jeden wyjątek
(Getty Images)
bDnOGgyJ

"Ostatnie opady deszczu sprawiły, że w majówkę lasy otaczające Warszawę znów będą dostępne dla społeczeństwa. Wyjątek stanowi teren Nadleśnictwa Jabłonna, w którym okresowy zakaz wstępu obowiązuje do 6 maja” – poinformował Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie.

Wprowadzone na początku tygodnia zakazy wstępu do lasów otaczających Warszawę można było odwołać. Po wczorajszych opadach deszczu wzrosła wilgotność ściółki.

bDnOGgyL

Nie oznacza to, że zagrożenie pożarowe w podwarszawskich lasach minęło. ”Dziś stopień zagrożenia pożarowego zmniejszył się do drugiego, jednak sytuacja dynamicznie się zmienia i jeśli nie pojawią się kolejne opady, zagrożenie pożarowe znów będzie rosło” – podał Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie. Sytuacja jest cały czas monitorowana.

Leśnicy apelują, by przed wybraniem się na wycieczkę do lasu, sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego. Można skorzystać z aktualizowanych dwa razy dziennie map Banku Danych o Lasach, gdzie podawane są też informacje o obowiązujących zakazach wstępu.

Będąc w lesie trzeba natomiast zachować ostrożność i wzmożoną czujność. Należy powstrzymać się od palenia tytoniu i pod żadnym pozorem nie korzystać z otwartego ognia, a samochód pozostawić w miejscu do tego wyznaczonym - dodają leśnicy.

bDnOGgyR

Statystyki dotyczące pożarówlasów w Polsce są przerażające. Jak podają Lasy Państwowe, od początku roku leśnicy oraz strażacy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. Już w styczniu w lasach wybuchły pierwsze pożary. Do 29 kwietnia było ich aż 4011. W samym kwietniu lasy płonęły 3352 razy. W samych lasach zarządzanych przez LP odnotowano 1060 pożarów (w tym tylko w kwietniu 860), a spłonęło ponad 434 ha lasów będących w zarządzie LP. W większości były to podpalenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDnOGgzm
KOMENTARZE
(2)
Misiek
7 miesięcy temu
Ale lasy w okolicy Warszawy to prawie wszystko nadleśnictwo Jabłonna to jak tu na spacer
tak
7 miesięcy temu
zapraszamy do Wesołej
Najnowsze komentarze (2)
tak
7 miesięcy temu
zapraszamy do Wesołej
Misiek
7 miesięcy temu
Ale lasy w okolicy Warszawy to prawie wszystko nadleśnictwo Jabłonna to jak tu na spacer
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić