Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Majówka w Tatrach. Sześciu turystów ewakuowano śmigłowcem

36

Długi majowy weekend staje się okazją do odwiedzenia polskich Tatr. W tym roku pogoda zapowiada się sprzyjająco, co może przyciągnąć tłumy turystów chcących cieszyć się urokami gór. Mimo to, w wyższych partiach gór, obowiązuje ostrzeżenie lawinowe drugiego stopnia. W przeciągu dwóch dni, z gór ewakuowano śmigłowcem już sześciu turystów.

Majówka w Tatrach. Sześciu turystów ewakuowano śmigłowcem
W Tatrach ciągle obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego (GETTY, SOPA Images)

W dolnych partiach Tatr wiosenne krajobrazy roztaczają się w pełnej krasie, zachęcając do spacerów i relaksu na łonie natury. Jednakże w wyższych partiach, szczególnie w zacienionych miejscach, wciąż można napotkać śnieg, co sprawia, że warunki górskie są nadal wymagające.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zaleca zachowanie ostrożności podczas wędrówek.

Wybierając się w wyższe partie Tatr nie należy zapominać o wyposażeniu typowo zimowym w postaci raków, czekana, kasku oraz lawinowego ABC - przekazało TOPR.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Malowniczy region Polski. "Często przez turystów pomijany"

Ewakuowano już sześciu turystów

W ciągu ostatnich dwóch dni zmienność warunków górskich okazała się wyjątkowo uciążliwa dla sześciu turystów. Musieli zostać ewakuowani z trudnych terenów za pomocą śmigłowca. Brak odpowiedniego wyposażenia oraz nieprzewidywalność pogody stanowiły poważne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Niektórzy z nich doznali urazów kończyn w wyniku upadków na stromych śniegach.

W przypadku dwóch osób upadek z wysokości nastąpił na skutek wytrącenia ich z równowagi przez spadającą lawinę - informuje TOPR.

Dla tych, którzy wybierają się na wycieczkę w góry, ważne jest dobre przygotowanie na różnorodne scenariusze. Należy mieć ze sobą niezbędne wyposażenie, które może okazać się kluczowe w sytuacjach kryzysowych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jest drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach utrzymuje się drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warstwa śniegu jest stabilna, jednak na wybranych stromych zboczach ma średnią przyczepność. Wywołanie lawiny zazwyczaj jest możliwe przy znacznym dodatkowym obciążeniu, zwłaszcza na terenach o dużym nachyleniu. Samoistne zejście dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach - czytamy w komunikacie TOPR.

W górach powyżej 1600 m n.p.m., ilość śniegu nadal jest spora. Takie warunki sprzyjają występowaniu lawin gruntowych oraz lawin z mokrego śniegu, zwłaszcza na stokach odsłoniętych na działanie promieni słonecznych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić