Masakra w polskich lasach. Przerażające widoki

218
Podziel się:

To smutny widok, na który ciężko się patrzy. Nadleśnictwo Jugów zamieściło na swoim fanpage'u na Facebooku zdjęcia połamanych drzew. Wyglądają one jak poniszczone zapałki. Co spowodowało ten stan? Okazuje się, że winna jest tzw. okiść.

Masakra w polskich lasach. Przerażające widoki
Gigantyczne szkody, które powstały w lasach. (Facebook, Nadleśnictwo Jugów, Paweł Paraniak)

Okiść to prawdziwa zmora dla drzew i krzewów. Niestety w zimie często trudno nad nią zapanować. Czym właściwie jest wspomniane zjawisko? Okazuje się, że polega na intensywnych opadach ciężkiego śniegu, który następnie odkłada się wraz z lodem i zalega na gałęziach. W konsekwencji pod naporem ciężaru dochodzi do licznych ich złamań.

Gigantyczne szkody w lasach. Winna jest okiść

O trudnej sytuacji drzew w zimie poinformowało Nadleśnictwo Jugów - Lasy Państwowe w województwie dolnośląskim. Jego pracownicy zamieścili na Facebooku zdjęcia mocno uszkodzonych gałęzi. Fotografie opatrzyli smutnym wpisem.

Jest okiść, są też szkody, sytuacja jest na tyle poważna, że leśniczowie nie są w stanie wejść do lasu, aby oszacować szkody. Musimy poczekać na poprawę warunków pogodowych - poinformowało Nadleśnictwo Jugów - Lasy Państwowe na Facebooku.

Przedstawiciele Lasów Państwowych kilka dni temu przypomnieli w obszernym wpisie, na czym dokładnie polega zjawisko okiści. "Gałęzie, a nawet całe drzewa, łamią się pod ogromnym ciężarem śniegu, który oblepia je grubą warstwą. Młodsze osobniki, o wystarczająco sprężystym pniu, potrafią pod naciskiem wygiąć się praktycznie do ziemi. Po odwilży wychodzą z tego bez szwanku lub niekiedy pozostają z mniej lub bardziej odkształconą sylwetką" - napisali na Facebooku.

Nie wchodź do lasów. Jest okiść

Pracownicy Lasów Państwowych w miarę możliwości przestrzegają również przed spacerami wśród drzew, które pokrył biały puch. Chodzi o nasze zdrowie, a nawet życie.

Pamiętajmy, że jest to zjawisko groźne także dla nas, dlatego, choć bajkowy, zimowy klimat i krajobraz kuszą do wyjścia na spacer po lesie, rozważnie będzie go odłożyć na później. Nawet gdy wiatr i opady ustaną, mocno nadwyrężone dźwiganiem olbrzymiego ciężaru konary mogą się łamać, stanowiąc poważne zagrożenie - dodali.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić