Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Maseczki ochronne w przedszkolu. Czy opiekunka i dzieci muszą zasłaniać twarz?

7

W Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To jeden z elementów walki z szalejącą pandemią koronawirusa. Czy stosowanie maseczek jest też obligatoryjne w przedszkolach?

Maseczki ochronne w przedszkolu. Czy są konieczne?
Maseczki ochronne w przedszkolu. Czy są konieczne? (Getty Images)

Przedszkola i żłobki otrzymały zielone światło od rządu i mogą wznowić działalność od 6 maja. Już na wstępie warto jednak zauważyć, że nie wszystkie placówki zostaną otwarte. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują samorządy.

Placówki mają działać zgodnie z nowym reżimem sanitarnym. Zarządzający przedszkolami i żłobkami są zobligowani, żeby zapewnić środki higieny osobistej, a także płyny do dezynfekcji.

Zobacz także: Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. "Jako lekarz mam ogromne obawy"

A co z maseczkami? Dzieci, które ukończyły 4. rok życia, w drodze do i z przedszkola będą musiały mieć osłoniętą twarz. Co jednak najistotniejsze, w samej placówce zakrywanie ust i nosa nie jest konieczne. Dotyczy to zarówno wychowawców, jak i podopiecznych.

Maseczki ochronne w przedszkolu. Ostrożności nigdy za wiele

Jeżeli komuś maseczka nie przeszkadza, to oczywiście może mieć ją założoną również w trakcie pobytu w placówce. Ostrożności nigdy za wiele, a w dobie pandemii koronawirusa stosowanie środków bezpieczeństwa jest niesamowicie ważne.

Przedszkola będą funkcjonować zupełnie inaczej. Utworzone zostaną mniejsze, maksymalnie 12-osobowe grupy. Na każde dziecko lub opiekuna muszą przypadać przynajmniej 4 mkw. Ponadto usunięte zostaną zabawki, których nie można skutecznie dezynfekować. Chodzi tutaj na przykład o pluszowe zabawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić