Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

"Najbardziej Polska rodzina". YouTube zawrzał! Nagranie podnosi ciśnienie

823
Podziel się:

Wideo z polskiej drogi obiegło sieć błyskawicznie. Rodzina z dzieckiem zatrzymała się na przejściu, a brawurowa matka wyzwała kierowcę. Ale czy słusznie? Internet dosłownie wrze.

"Najbardziej Polska rodzina". YouTube zawrzał! Nagranie podnosi ciśnienie
Stopklatka z nagrania, po którego publikacji na TouTubie zawrzało. (YouTube)

W ciągu niemal 24 godzin nagranie "Najbardziej polska rodzina XDD" na YouTube zebrało prawie 800 tys. wyświetleń i tysiące komentarzy. Wideo z kamerki samochodowej ukazuje sytuację, która miała miejsce na polskiej ulicy. Kierowca przepuszcza pieszych na pasach i gdy tylko ci zeszli z jego części drogi, ten chciał ruszyć. Jednak idąca przez pasy kobieta zawróciła i rzuciła w stronę kierującego pojazdem kilka wyzwisk i wulgaryzmów.

Widzisz, k***a, że idę z dzieckiem, palancie j****y? - zaczęła krzyczeć na środku przejścia rozwścieczona kobieta.

Matka dziecka zaczęła wołać w stronę partnera, by podał jej telefon, ponieważ chciała o zdarzeniu powiadomić policję. Kierowca powiedział, że zajście nagrało się na kamerkę samochodową i utrzymywał, że nic się nie stało. Kobieta zdążyła jeszcze krzyknąć, by kierujący pojazdem zastanowił się co robi i jak jeździ. Mężczyzna odjechał, na nagraniu słychać jeszcze oddalające się krzyki i bluzgi w jego stronę.

Wideo trafiło do sieci, a między internautami zawrzało i jak to zazwyczaj w takich sytuacjach bywa, podzielili się na dwa obozy. Jedni są przekonani, że nic się nie stało, kierowca nie złamał przepisów, a matka dziecka niepotrzebnie spanikowała. Inni z kolei bronią rodziny i twierdzą, że kierowca powinien poczekać, aż piesi wejdą na chodnik po drugiej stronie. Kto ma rację? O2 przeprowadziło małe śledztwo.

W ustawie o ruchu drogowym z 25.02.br nie znajdziemy ani słowa o tym, że kierowca może ruszyć dopiero wtedy, gdy pieszy będzie już na chodniku po drugiej stronie. Ma jednak zachować wszelkie środki ostrożności.

Art. 26: a) ust. 1 brzmi: Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście, z zastrzeżeniem ust. 1a.",

Mogłoby się wydawać, że kierowca nie złamał przepisów, ruszając w momencie, gdy rodzina zeszła mu z drogi. Sytuacja jednak nie jest taka prosta. Gdy auto rusza, na nagraniu słyszymy warkot silnika, który niemal zawsze płoszy pieszych idących przez przejście. Co mówią przepisy o zmuszaniu przechodniów do przyspieszenia kroku?

art. 2 prawa o ruchu drogowym: 23) ustąpienie pierwszeństwa - powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, pieszego - do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku, a osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch - do zatrzymania się, zmiany kierunku albo istotnej zmiany prędkości.

Kobieta nie powinna się obracać i zastępować kierowcy drogi. Inną sprawą jest już fakt, że jeśli miała potrzebę zwrócenia mu uwagi, mogła dobrać inne słowa i powstrzymać się od wyzwisk.

Kto ma racje? To rozstrzygnie policja

Ze względu na język i pojawienie się wizerunku rodziny, nie możemy pokazać tego opublikowanego na YouTubie nagrania. Wysłaliśmy je jednak do ekspertyzy policyjnego Wydziału Ruchu Drogowego. Gdy tylko dostaniemy odpowiedź, zamieścimy opinię samych policjantów.

Zobacz także: Pościg za nieprzytomnym kierowcą tesli. Samochód pędził na autopilocie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(823)
kik
rok temu
Przecież piesi mogli spokojnie przejść równym krokiem, nie ma obowiązku jak co niektórzy twierdzą czekania aż piesi całkowicie zejdą z pasów, jest nawet taki test na egzaminie do prawa jazdy i ma to źródło w PRD "art. 2 prawa o ruchu drogowym: 23) ustąpienie pierwszeństwa - powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, pieszego", wynika z tego, że kierujący ma prawo ruszyć jeżeli pieszy zszedł już z pasa ruchu, którym się poruszał. Gdyby piesza nie zawróciła z drogi (czego zabraniają jej przepisy PRD) to nie byłoby o czym mówić. Tutaj jest tylko 2 pasy w jedną stronę a jakby było cztery to też uważacie, że samochody na wszystkich pasach mają stać bo pieszy "jeszcze idzie" ?
Leontyna
rok temu
Najwyraźniej kierowca zachował wszelkie środki ostrożności, bo kiedy karyna nagle zawróciła to jej nie przejechał. Był zatem przygotowany na każdą ewentualność i ruszał bardzo powoli.
Gabi
rok temu
Policja powinna działać i ukrucic te gownarzerie, która jeździ najczęściej na dopalaczach i wiecznie się jej spieszy nie zważając na przejścia dla pieszych na które wjeżdża z impetem a ludzie muszą uciekac w popłochu.Moja koleżanka została przez takiego.... potrącona na pasach i została kaleka na całe życie, ma 25 lat.
przechodzi 50...
rok temu
nie przeszkadzać.
Nice
rok temu
10 m ma się zatrzymać hhahaha może od razu 100 m w mieście gdzie nie ma takiej opcji hahhaha
Jerzy
rok temu
Kierowca ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem 10 m i czekać, aż pieszy przejdzie bez przyspieszania kroku, czy to osoba starsza, czy kaleka, czy dzievko, ten nie zachował się w prawie.
Dexter
rok temu
Pieszy ma obowiązek przejść przez przejście sprawnie i nie może się zatrzymywać i skakać jak małpa w zoo
Julia
rok temu
Także uważam, że ten kierowca nie zachował się tak jak powinien, zdecydowanie winien odpowiedzieć za swój czyn, ta brawura polskich kierowców jest przyczyną tyłu wypadków na naszych drogach, stop 🛑 wyscigowcom
Natia
rok temu
Popieram Jurka, tacy niedouczeni kierowcy to zmora naszych dróg, stracić prawo jazdy to za mało, jeszcze wysoka kara finansowa, tak jak jest w Czechach, tam nawet Polacy potrafią jeździć, tylko w Polsce jak dzicz
Jurek
rok temu
Nie ma w ogóle co tutaj mówić, "kierowca" powinien zatrzymac się 10 metrow od pasów, tak mówią przepisy, ten niedouczony kierowca winien stracić prawo jazdy.
Julia
rok temu
Rodzice faktycznie zły przykład dali dziecku używając mocnego słownictwa ale miał rację chloptas nie zna przepisów czy co? Winien czekać aż wszyscy przejdą i wtedy ruszyć, słowa pieszy h za mocne widać, że na chamstwo wśród młodych panuje, tak u jednych jak i drugich a nawet na tym forum, te komentarze o lochach itd., ogarnijcie się.
Muranek
rok temu
Te komentarze popierające tego rzekomego kierowcę są żenujące, on nawet taczek nie powinien prowadzić, odebrać prawo jazdy. I nie kasować komentarzy ujmujących się za rodzina, gownarzeria niech uczt się przepisów.
Marzena
rok temu
Ten kierowca z przypadku winien mieć prawko odebrane.
Jurek
rok temu
Takiemu nerwowemu kierowcy powinni odebrać prawo jazdy, facet nie wytrzymał napięcia, nie naddaje się na kierowcę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić