Milicja weszła do jej domu. Andżelika Borys zatrzymana na Białorusi

98

Na Białorusi zatrzymano Andżelikę Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. Informację przekazał Andrzej Poczobut, członek zarządu głównego tego związku. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada interwencję.

Milicja weszła do jej domu. Andżelika Borys zatrzymana na Białorusi
Andżelika Borys zatrzymana przez białoruską milicję. (Wikimedia Commons)

- Milicja w domu Andżeliki Borys - poinformował Poczobut we wtorek po południu na Twitterze. Dodał, że Borys ma być przewieziona na komisariat dzielnicy leninowskiej w Grodnie.

Na razie policja nie podaje szczegółów i podstaw swoich działań. Borys została zatrzymana we wtorek w godzinach popołudniowych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Na komisariat, gdzie przebywa Borys, kierują się inni działacze Związku Polaków na Białorusi. Poinformował o tym przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Robert Tyszkiewicz.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Do zatrzymania Andżeliki Borys odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu liderka ZPB "wytrwale pracuje na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego Polaków".

Nasz konsul udaje się na komisariat. Będziemy interweniować - zapewnił podczas konferencji prasowej w Wadowicach.

Niebawem po informacji o zatrzymaniu podanej przez samą Borys, temat ten podjął kanał „Grodnienskije Sliwy” w Telegramie, publikujący kontrolowane przecieki z tamtejszych struktur MSW. Podano w nim, że „nieformalną przywódczynię” grodzieńskich Polaków zatrzymano w ramach postępowania z artykułu kodeksu wykroczeń. Powodem jego wszczęcia miał być udział pani prezes w „niedozwolonych przez władze Kaziukach”.

Jak informuje dziennikarz Andrzej Poczobut, konsulowi RP nie udzielono na komisariacie informacji, dlaczego prezes ZPB została zatrzymana. Naczelnik milicji powiedział, że udzieli mu więcej informacji po godzinie 22 – przekazał ZPB.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Andżelika Borys, białoruska nauczycielka i działaczka mniejszości polskiej na Białorusi, była przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi w latach 2005-2010, a potem znowu od roku 2016. W sobotę podczas zjazdu tej nieuznawanej przez Mińsk organizacji ponownie wybrano ją na prezesa. Kadencja trwa cztery lata.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić