Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Milicja weszła do jej domu. Andżelika Borys zatrzymana na Białorusi

64
Podziel się

Na Białorusi zatrzymano Andżelikę Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi. Informację przekazał Andrzej Poczobut, członek zarządu głównego tego związku. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada interwencję.

Milicja weszła do jej domu. Andżelika Borys zatrzymana na Białorusi
Andżelika Borys zatrzymana przez białoruską milicję. (Wikimedia Commons)
bEUCziUl

- Milicja w domu Andżeliki Borys - poinformował Poczobut we wtorek po południu na Twitterze. Dodał, że Borys ma być przewieziona na komisariat dzielnicy leninowskiej w Grodnie.

Na razie policja nie podaje szczegółów i podstaw swoich działań. Borys została zatrzymana we wtorek w godzinach popołudniowych.

bEUCziUn

Na komisariat, gdzie przebywa Borys, kierują się inni działacze Związku Polaków na Białorusi. Poinformował o tym przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Robert Tyszkiewicz.

Do zatrzymania Andżeliki Borys odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu liderka ZPB "wytrwale pracuje na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego Polaków".

Nasz konsul udaje się na komisariat. Będziemy interweniować - zapewnił podczas konferencji prasowej w Wadowicach.
bEUCziUt

Niebawem po informacji o zatrzymaniu podanej przez samą Borys, temat ten podjął kanał „Grodnienskije Sliwy” w Telegramie, publikujący kontrolowane przecieki z tamtejszych struktur MSW. Podano w nim, że „nieformalną przywódczynię” grodzieńskich Polaków zatrzymano w ramach postępowania z artykułu kodeksu wykroczeń. Powodem jego wszczęcia miał być udział pani prezes w „niedozwolonych przez władze Kaziukach”.

Jak informuje dziennikarz Andrzej Poczobut, konsulowi RP nie udzielono na komisariacie informacji, dlaczego prezes ZPB została zatrzymana. Naczelnik milicji powiedział, że udzieli mu więcej informacji po godzinie 22 – przekazał ZPB.

Andżelika Borys, białoruska nauczycielka i działaczka mniejszości polskiej na Białorusi, była przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi w latach 2005-2010, a potem znowu od roku 2016. W sobotę podczas zjazdu tej nieuznawanej przez Mińsk organizacji ponownie wybrano ją na prezesa. Kadencja trwa cztery lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUCziUO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
danzig
9 miesięcy temu
ZAJMNIJCIE SIE SWOIM PASTWISKIEM !!!! Z BIALORUSI POLSKI NIE ZROBI
ha ha ha ha
9 miesięcy temu
Cały wschód przeniesie się do Polski i łukaszenka z putinem nie będą mieli kim rządzić. W zasadzie wystarczy, że przyjedzie elita i reżimy upadną.
Polacy
9 miesięcy temu
Trzymaj się - Andżeliko!
bEUCziUP
jaa
9 miesięcy temu
Białorusini się buntują. Walczą o przyszłość swoją i następnych pokoleń. Nie chcą żyć w nawet najlepiej pomalowanym kołchozie.
hmmm
9 miesięcy temu
Białoruś powinna wejść do Unii/NATO. Rozpocząć odbudowę po latach reżimu, powtórzyć sukces Polski. Nam zarobki wzrosły wielokrotnie po upadku PRL, granice otwarte, Polacy robią kariery w różnych zawodach w całej Europie, możemy podróżować i Polska się rozwija.
...
9 miesięcy temu
Doniesienia o rzekomej łapówce dla reżimu białoruskiego ze strony MFW są fałszywe. W tamtym roku władze w Mińsku zwróciły się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego z prośbą o udzielenie ponad 900 mln dol. pomocy w ramach walki z koronawirusem. WHO też żadnych pieniędzy Białorusi nie proponowała. Rekomendowała jedynie władzom w Mińsku podjęcie bardziej radykalnych działań w ramach walki z chorobą.
ad61
9 miesięcy temu
Noooo skoro nasz, powazany tam niezmiernie, Konsul sie tym zajal to wkrotce Agelika nie tylko bedzia wolna ale zagra nawet w remake-u "Angelika wsrod piratow", ktory odniesie taki sukces kasowy, ze juz kazdy Bialorusin bedzie mogl przejsc na calkiem dostatni garnuszek fundowany prze nasze sluzby...z naszych portfeli :)))
pola
9 miesięcy temu
Niech się cieszy że jeszcze nie jest na Kamczatce znieważenie głowy Panstwa to prawie zbrodnia.W Polsce toczy się proces przeciw takiemu pany.
maro
9 miesięcy temu
Zajmijcie się Polską.Rozliczcie Szumowskiego, Obajtka.
Grodno
9 miesięcy temu
A co porabia pani Cichanouska ? Tak była przejęta losem narodu Białorusińskiego , a teraz cisza jakby w ogóle jej nie było .
Palmel
9 miesięcy temu
a czego się spodziewali niech dalej nasz MSZ wybiera władze i prezydenta na Białorusi jak to ogłosił wiceminister MSZ-tu, a według mnie to dopiero początek działań antypolskich na Białorusi
Ciekawy
9 miesięcy temu
Jakiej narodowości jest Borys ?
akas
9 miesięcy temu
"wytrwale pracuje na rzecz pielęgnowania kultury polskiej na Białorusi i animowania życia kulturalnego Polaków". Dziwne! Jakoś premier nie popiera nikogo w Polsce, wytrwale pracującego na rzecz pielęgnowania kultury muzułmańskiej i animowania życia kulturalnego muzułmanów.
bEUCziUH
anna
9 miesięcy temu
Łukaszenko to świętej cierpliwości człowiek. Ja bym ją już dawno spakowała i wywiozła do Polski. Niech żyje i sama na siebie uczciwie pracuje w hm...wolnej Polsce. Łatwo żyć za kasę tych co chcą zdestabilizować Białoruś.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić