Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Edyta Sokołowska
Edyta Sokołowska
|
aktualizacja

Minister Czarnek "bardzo przeprasza". Profesor UW mówi, co to oznacza

70
Podziel się:

Minister edukacji Przemysław Czarnek opublikował na Twitterze przeprosiny za swoje wypowiedzi z 2020 roku. To wynik porozumienia, jakie minister zawarł z prawnikiem i przedstawicielem społeczności LGBT, prof. Jakubem Urbanikiem. - Jestem bardzo zadowolony z tych przeprosin. To jest mały krok, ale krok w stronę pełnego poszanowania godności, którą gwarantuje nam Konstytucja RP - mówi w rozmowie z o2.pl prof. Urbanik.

Minister Czarnek "bardzo przeprasza". Profesor UW mówi, co to oznacza
Minister Czarnek przeprosił za swoje wypowiedzi z 2020 roku. (PAP, wpia.uw.edu.pl)

W październiku 2020 roku prof. Jakub Urbanik złożył pozew o naruszenie dóbr osobistych przez Przemysława Czarnka. Prawnik i przedstawiciel społeczności LGBT w pozwie powoływał się na dwie wypowiedzi Przemysława Czarnka, które według niego miały "ewidentnie znamiona homofobicznej mowy nienawiści".

Jedna z wypowiedzi pochodzi kampanii prezydenckiej: "Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją".

Nie ma wątpliwości, że cała ta ideologia LGBT wyrastająca z neomarksizmu (a ten z marksizmu) pochodzi z tego samego korzenia, co niemiecki narodowy socjalizm hitlerowski, który jest odpowiedzialny za wszelkie zło II wojny światowej, zniszczenie Warszawy i zamordowanie powstańców - tak brzmiała druga wypowiedź ministra.

Prof. Jakub Urbanik domagał się przeprosin m.in. w TVP i 20 tysięcy złotych na rzecz stowarzyszenia "Miłość nie wyklucza". Po niemal dwóch latach od złożenia pozwu doszło do ugody. Minister Czarnek zamieścił na Twitterze przeprosiny za swoje słowa.

Ja, niżej podpisany Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, wycofuję się ze swoich słów, które padły 13 czerwca 2020 roku na antenie TVP Info oraz 3 sierpnia 2020 roku na antenie Radia Maryja, pozostając jednocześnie przy swoich poglądach - czytamy w oświadczeniu polityka.
Moją intencją nie było urażanie kogokolwiek, w tym także osób ze społeczności LGBT+, w szczególności Pana prof. Jakuba Urbanika. Uznaję, że sposób sformułowania wypowiedzi spowodował, że Pan prof. Jakub Urbanik odebrał je osobiście, co nie było moją intencją, za co Pana prof. Jakuba Urbanika bardzo przepraszam - napisał w dalszej części oświadczenia polityk PiS.

Prof. Urbanik komentuje przeprosiny Czarnka

Jak przeprosiny ministra komentuje prof. Jakub Urbanik? - Jestem bardzo zadowolony, że minister przeprosił za swoje niewłaściwe słowa. Poczułem się dotknięty homofobicznymi wypowiedziami sprzed dwóch lat. Jego przeprosimy są wynikiem naszego porozumienia - wyjaśnia w rozmowie z o2.pl.

Prof. Urbanik jest prawnikiem i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i jak sam podkreśla "każde zakończenie konfliktu jest dobrym zakończeniem". - Nie trzeba się procesować. Można załatwić sprawę poza sądem. W pewnych sytuacjach lepsza jest ugoda niż proces sądowy - zaznacza.

Jestem bardzo zadowolony z tych przeprosin. To jest mały krok, ale krok w stronę pełnego poszanowania godności, którą gwarantuje nam Konstytucja RP - dodaje nasz rozmówca.

Urbanik nie ukrywa, że przeprosiny Czarnka są bardzo istotnie nie tylko dla niego, ale dla wszystkich osób nieheteronormatywnych.

Jestem usatysfakcjonowany, dla mnie są to istotne przeprosiny, zwłaszcza że minister jest odpowiedzialny za edukację. Wśród podopiecznych ministra z grupy osób uczących się w szkołach, jak i na uniwersytetach spora część jest nieheteronormatywna, w związku z tym te słowa, zwłaszcza na początku roku akademickiego, są istotnym znakiem, że nie wolno szargać naszej godności, naszych praw - podkreśla.
Zobacz także: Skandaliczne słowa Czarnka w Sejmie. Stanowcza reakcja Lewicy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(70)
Jan 1948
2 miesiące temu
Na takim czymś co on nosi na karku to wstyd nawet siedzieć.
Naród Polski
2 miesiące temu
Niech Czarnek zajmie się poprawą systemu edukacji młodzieży i dzieci a nie zajmuje się ideologią. Puki co dzieci po skończeniu szkoły podstawowej kojarzą że Budapeszt leży w Meksyku i zadają pytania gdzie leży kraj Westerplatte? Niech Czarnek się ogarnie i zajmie się pracą!!!!?
Ola
2 miesiące temu
"Tu jest Wolska, wystraszona, prymitywna, nacjonalistyczna i katolska" ! I po takiej inkantacji, wyjmujemy Wolacy z plecaków dmuchane ołtarze i robimy do nieba wielki znak krzyża ! He, he heee ...he ... Eeee. Naprawdę jesteście kato-prawaki zabawni. Jak już będziecie dostępni do oglądania wyłącznie w europejskich cyrkach obwoźnych, to na pewno przybędę z dziećmi powspominać, a i pokazać swoim pociechom, jak to kiedyś było !
WILCZEK_764
2 miesiące temu
a kiedy oni nas przeproszą za swoje protesty????
Ale
2 miesiące temu
Nie ma za co przepraszać.
Jacek-3
2 miesiące temu
Przecież minister ma dyspensę z samego Torunia, więc żaden profesor mu do pięt nie dorasta... A tu taka dyskryminacja wolności wypowiedzi. 😇 🤣
Jak to
2 miesiące temu
To on jeszcze nie siedzi?
???
2 miesiące temu
Miłość, która nie jest sprawiedliwa, nie może być nazywana miłością. Czy niesprawiedliwość godzi się nazywać tym imieniem? Czy nie jest dobrem sprawiedliwy osąd? Czy tę sama nagrodę ma pobierać występny i sprawiedliwy? Jaka miłość nie wymaga ofiary i nie żąda szczerości? Czy Bóg ma pozwolić własnemu potomstwu na zbeszczeszczenie Boskiej godności w człowieku? Czy Bóg miałby przyjąć i usadzić na tronach chwały zwierzęta ogłaszając je własnymi synami? Bóg jest Bogiem a nie zwierzęciem. Słusznym wiec jest aby Miłość stawiała warunki dla zachowania czystości i prawości, inaczej niszczyła by sama siebie i nie mogłaby istnieć.
Wszystko
2 miesiące temu
na to wskazuje, że może też dojść do dalszego rozszerzenia homofobii na leworęcznych...
Skrupulatny
2 miesiące temu
Godność człowieka to zupełnie na czymś innym polega. Na niezachowywaniu się jak popędliwe i instynktowne zwierzę.
1 J 3
2 miesiące temu
1 Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego. 2 Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest. 3 Każdy zaś, kto pokłada w Nim tę nadzieję, uświęca się podobnie jak On jest święty. 4 Każdy, kto grzeszy, dopuszcza się bezprawia, ponieważ grzech jest bezprawiem. 5 Wiecie, że On się objawił po to, aby zgładzić grzechy, w Nim zaś nie ma grzechu. 6 Każdy, kto trwa w Nim, nie grzeszy, żaden zaś z tych, którzy grzeszą, nie widział Go ani Go nie poznał.
Zdumiony
2 miesiące temu
Istota człowieczeństwa nie leży w upadku człowieka, ale w jego pochodzeniu i przeznaczeniu. Człowiek nie jest przeznaczony ziemi, grzechowi i śmierci, ale życiu w jedności z bogiem. Upadek człowieka jest konsekwencją jego samowoli i buntu, przez który wpuścił do swego serca szatana i jego wolę. W Bożym planie nie było upadku człowieka, ani jego zepsucia. Człowiek miał być doskonały, aby doskonale odzwierciedlać doskonałość Boga. Walka o dusze ludzkie szatana z Bogiem trwa. O zgrozo jak widać niektórzy są dumni, że padli łupem przegranego.
Widz
2 miesiące temu
Jeśli ktoś zna Pismo Święte to powinien wiedzieć, że istnieją przeciwstawne sobie stany dobra i zła, że są owce i wilki; że ludzkie dusze mogą zostać uświęcone/ zbawione albo potępione. Każdy sam za pomocą swojej wolnej woli zdecyduje po której chce być stronie i którego Pana wybierze sobie na wieczność. Nie ma się co obrażać za Prawdę. Bierzcie swój wybór na klatę. Zmiana definicji i terminologii nic tu nie pomoże. Zło zawsze będzie złem nawet gdy mu się nada nowe lepiej brzmiące nazewnictwo.
Głos z tłumu
2 miesiące temu
Propagowanie jedynie słusznej ideologii to dobre zajęcie dla dziennikarza. Można wybaczyć to księdzu. Ale czemu zajmuje się tym minister edukacji? Przecież podatki na szkoły płacą wszyscy pracujący, niezależnie od przekonań i orientacji. Dla mnie to jawny konflikt interesów aby pracując za pieniądze od wszystkich podatników części z nich odmawiać prawa do równego traktowania.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić