Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Minister infrastruktury: "Ruch lotniczy będzie niezaburzony, jeżeli..."

11
Podziel się:

Andrzej Adamczyk uspokaja, że ruch lotniczy nad Polską pozostanie niezaburzony "1 maja i w każde kolejne dni". By jednak tak się stało, najpierw musi dojść do porozumienia w PAŻP - podkreślił w środę minister infrastruktury.

Minister infrastruktury: "Ruch lotniczy będzie niezaburzony, jeżeli..."
Adamczyk: jeśli będzie porozumienie w PAŻP - ruch lotniczy po 1 maja bez zaburzeń (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego trwają już od kilku tygodni. Rozmowy dotyczą przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa ruchu lotniczego, ale także wynagrodzeń i czasu pracy konrolerów.

Ruch lotniczy nad Polską bez zaburzeń?

Mimo wielu spotkań między stronami nadal nie doszło do porozumienia. W wyniku konfliktu największe lotnisko w Polsce, Lotnisko Chopina w Warszawie, ma od początku maja pracować w ograniczonym zakresie. Zagrożone odwołaniem są dwie trzecie połączeń lotniczych.

Przed kolejną turą rozmów, która ma odbyć się w środę, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wydał oświadczenie, w którym starał się uspokoić Polaków.

Jeżeli w PAŻP dojdzie do porozumienia, to jestem przekonany, że 1 maja i w każde kolejne dni ruch lotniczy nad Polska będzie niezaburzony i o to nam chodzi - Adamczyk powiedział dziennikarzom w Sejmie, cytowany przez PAP.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym opublikowano w poniedziałek. Dzięki niemu linie lotnicze mają mieć szansę, by przygotować się na ewentualną sytuację, w której zabrakłoby kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP.

Pod koniec kwietnia poza PAŻP-em ma się znaleźć kolejnych 136 kontrolerów. Wcześniej odeszło ich 44. Oznacza to, że do pracy przy kontroli obszaru i zbliżania w warszawskim porcie zostanie jedynie co szósta zatrudnia przez PAŻP osoba. Czasu na dojście do porozumienia jest coraz mniej.

Przewoźnicy czują się zagubieni panującą sytuacją. Zdaniem polskiej linii czarterowej Enter Air, masowe odwoływanie lotów byłoby ewenementem na skalę Europy. Możliwe, że jeśli nastąpi rzeczywiste ograniczenie działania warszawskiego lotniska, część lotów czarterowych zostanie przeniesiona do Łodzi.

Zobacz także: Które loty zostaną odwołane? "Plany na majówkę mogą ulec zmianie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
PO+PiS=SS
2 miesiące temu
Po wojnie kovwidowej pod pretekstem troski o wasze zdrowie, lewcackim marionetkom typu Bidet czy Dudda i mediom głównego ścieku typu TVP/TVN marzy się wojna USraela z Putlerem na terenie Polski i zrobią wszystko by to osiągnąć pod pretekstem niedoprowadzenia do tej wojny oczywiście (podobnie jak ze świrusem), a każda wojna dla nich ma być nie wygrana tylko jak najdłuższa i profitowa. Kourwizja zawsze kłamała (9/11, Afganistan, Irak, kowid, polski wał itd.), więc gdyby teraz mówili prawdę np. o Ukrainie, byłby to pierwszy raz w historii. Obyście się nie przekonali, że "foliarze" znów mieli rację.
Twój nick
2 miesiące temu
Po treści wściekłych i prymitywnych komentarzy troli mniemam, że wszyscy oni prenumerują "komsomolską prawdę"
Sofia
2 miesiące temu
Zaraz bocik będzie wyjaśniany.
Wuwu
2 miesiące temu
Do biedry niech ida pracowac…. Niech sie zwalniaja….zarabiaja wiecej niz w innych psnstwach - chca ludziom problem zrobic
Gość
2 miesiące temu
Zarabiają więcej niż w Anglii, rząd zaproponował 55 000 i za mało???? To jakiś sabotaż państwa prowadzony przez tych ludzi, na zlecenie Putina?
To ktoś ,kto...
2 miesiące temu
Spokojnie będzie dobrze pełnomocnik kontrolerów wytruje pół rzadu ,wróci Tusk da każdemu po 100 tysiecy podwyżki .
Hehehe
2 miesiące temu
Zaburzony to jest pan minister i ekipa jego przydupasów
Zaczarotan ol...
2 miesiące temu
spRzedam gaz z d zapyT
Zaczarotan ol...
2 miesiące temu
T T na ukrainie nie dzialaja lotniska chociaz wiekszosc to niech zatrudnia ukr kontrolerow
Zaczarotan ol...
2 miesiące temu
T sprowadzic kontrolerow ze smolEnskA
Zaczarotan ol...
2 miesiące temu
adam byl piErwSzyM pilotem bo pRzelEciAl ewE zapyT
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić