Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Mocne słowa abpa Jędraszewskiego. Ostrzegł przed "śmiertelnym niebezpieczeństwem"

1360

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski wygłosił kazanie w czasie sobotniej pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę. Duchowny dużo mówił o obecnych zagrożeniach dla duszy człowieka, wśród których widzi "ideologie marksistowskie", które mają doprowadzać do deprawacji dzieci i rozpadu rodziny

Mocne słowa abpa Jędraszewskiego. Ostrzegł przed "śmiertelnym niebezpieczeństwem"
Arcybiskup wzywał Rodziny Radia Maryja do "przeciwstawienia się złu". (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

W czasie swojej homilii na Jasnej Górze abp Jędraszewski dużo opowiadał o niezłomnej postawie Benedykta XVI. Wspominał też etykę zakonu benedyktynów, których dewizą jest "módl się i pracuj"

Kazanie było w dużej mierze poświęcone jednak sprawom współczesnym i politycznym. Metropolita wzywał Matkę Boską, aby dała siłę ducha ludziom, którzy chcą przeciwstawić się "dyktaturze mniejszości", i wsparła ludzi w odróżnianiu dobra od zła.

Czytaj także:

Homilia arcybiskupa Jędraszewskiego

Mówiąc do zgromadzonych w kościele środowisk Radia Maryja, nawiązał też do przypadającego w tym roku stulecia Bitwy Warszawskiej, podczas której państwo polskie pokonało wojska bolszewickie. Według Jędraszewskiego podobne starcie odbywa się dzisiaj.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie, po stu latach od tamtej wiktorii, znajdujemy się jako Europa i Polska w obliczu kolejnego, równie śmiertelnego niebezpieczeństwa. Tym razem ma ono charakter przede wszystkim kulturowy – mówił metropolita.

Arcybiskup podkreślał, że - jego zdaniem - miejsce prawdy zajmują postprawda, relatywizm, kłamstwo i fake newsy. Podważane są, jak twierdzi, małżeństwo i rodzina, a dzieci i młodzież są według niego deprawowane. Twierdzi, że stoją za tym ideologie, które, tak jak bolszewizm, "wyrastają z marksizmu".

Miejsce chrześcijańskiego humanizmu chce zająć antyhumanizm, miejsce obiektywnych i trwałych wartości – nihilizm, miejsce osoby ludzkiej stworzonej na Boży obraz i podobieństwo – dziwna istota pozbawiona tożsamości, wydana na łup złudnym i krótkotrwałym przyjemnościom zmysłowym - przemawiał abp Jędraszewski.

Zobacz także: Szymon Hołownia: Kościół musi być społeczny, a nie teologiczny

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić