Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Wybory prezydenckie. Andrzej Duda przegrywa w mieście Rydzyka

18

Do Państwowej Komisji Wyborczej spłynęły dane już niemal ze wszystkich komisji wyborczych w kraju i za granicą. Dzięki temu możemy sprawdzić, jak poszczególni kandydaci poradzili sobie w różnych miastach. Dla niektórych zaskoczeniem może być wynik Andrzeja Dudy w Toruniu, czyli mieście kojarzonym przez wielu z siedzibą imperium Ojca Rydzyka.

Wybory prezydenckie. Andrzej Duda przegrywa w mieście Rydzyka
Andrzej Duda przegrał w Toruniu, gdzie siedzibę ma jego sojusznik o. Tadeusz Rydzyk. (PAP, PAP/Adam Warżawa)

Według danych PKW ze wszystkich 123 komisji wyborczych w Toruniu, zdecydowanym zwycięzcą pierwszej tury okazał się Rafał Trzaskowski, który uzyskał 42,15 proc. poparcia. Drugie miejsce zajął Andrzej Duda z wynikiem 30,80 proc. głosów.

Okazuje się więc, że kandydatowi Zjednoczonej Prawicy, wiele nie pomógł fakt, że Toruń jest siedzibą wspierających obecną władzę mediów kierowanych przez o. Tadeusza Rydzyka, czyli TV Trwam oraz Radia Maryja. Miasto jest również siedzibą Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, należącej do prowadzonej przez środowisko Radia Maryja fundacji Lux Veritatis.

Czytaj także:

Wyniki wyborów w w Kujawsko-Pomorskiem

Różnica między Dudą a Trzaskowskim jest w Toruniu większa nawet niż w nieodległej Bydgoszczy, gdzie urzędujący prezydent otrzymał 31,2 proc. w stosunku do 40,7 dla kandydata KO.

Kolejne miejsca w Toruniu zajęli Szymon Hołownia z wynikiem 15,23 proc. oraz Krzysztof Bosak z 6,53 proc. poparcia. Również w powiecie toruńskim, na który składają się graniczące z miastem gminy, poparcie dla Andrzeja Dudy, choć zwyciężył nad Rafałem Trzaskowskim, było niższe niż w skali całego kraju - 39,2, proc. do 31,7 proc.

Zobacz także: Wybory 2020. Mówił, że wygrana Trzaskowskiego nie będzie tragedią. Jarosław Gowin zmienia zdanie?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić