aktualizacja 

Wojna w Ukrainie. Amerykanie nie mówią całej prawdy?

Jak podaje "Politico", władze Stanów Zjednoczonych mogły dostarczyć Ukrainie więcej broni w ramach pomocy wojskowej, niż oficjalnie ogłaszał Biały Dom. Źródła portalu w Waszyngtonie mówią, że pojawia się coraz więcej doniesień na ten temat.

Wojna w Ukrainie. Amerykanie nie mówią całej prawdy?
System artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainie (Getty Images, 2022 The Washington Post)

Według anonimowego źródła "Politico" w Pentagonie, Stany Zjednoczone przez pewien czas w tajemnicy dostarczały Ukrainie szybkie pociski HARM, służące do niszczenia urządzeń radarowych przeciwnika. Anonimowy urzędnik miał przekazać tę informację portalowi w piątek 19 sierpnia.

Kiedy po raz pierwszy ogłosiliśmy dostawę pocisków HARM, nie podaliśmy konkretnie, ile ich przekażemy. Opisaliśmy to w taki sposób, że zapewniamy zdolności antyradarowe - miał powiedzieć urzędnik.

Wojna w Ukrainie. Dostawy USA "nie ograniczają się"

Według dwóch źródeł "Politico", USA włączyły precyzyjnie naprowadzaną amunicję Excalibur do nowego pakietu pomocy militarnej dla Ukrainy. Jednocześnie Waszyngton nie ogłosił tego oficjalnie.

Portal zapoznał się z zawiadomieniem, które administracja USA skierowała do Kongresu. Zawiera wykaz broni dostarczonej Ukrainie w ramach najnowszego pakietu pomocy wojskowej. Dokument stwierdza, że ​​dostawy do Kijowa "nie ograniczają się" do tego, co jest wymienione na listach.

Dziennikarze portalu przyznają jednak, że informacje te nie są pewne. Nikt z administracji USA nie potwierdził, ani nawet nie zasugerował, istnienia tajnych dostaw broni do Ukrainy. - Nawet gdyby tak było, jest mało prawdopodobne, że władze USA poinformowałyby nas o tej tajnej decyzji - pisze "Politico".

Amerykanie wspierają Ukrainę w wojnie z Rosją. 19 transz pomocy wojskowej

Przed kilkoma dniami Stany Zjednoczone przekazały kolejne 775 milionów dolarów na broń dla Ukrainy. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie zawierał pociski HIMARS do wyrzutni rakietowych, 16 haubic, tysiąc przenośnych pocisków przeciwpancernych Javelin, pociski HARM i inną broń.

Razem z najnowszym pakietem, od sierpnia 2021 roku administracja USA przekazała Ukrainie 19 transz pomocy wojskowej na kwotę ponad 10 mld dolarów.

Zobacz także: Putin straci władzę? Ekspert: "Rosja jest nieprzewidywalna"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić