Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Mrówki ogniste zszokowały naukowców. Robią coś, czego nie robiły wcześniej

65
Podziel się

Naukowcy są zdumieni tym, co robią w ostatnim czasie mrówki ogniste. Przypuszczają, że może to mieć związek ze zmianami klimatycznymi.

Mrówki ogniste zszokowały naukowców. Robią coś, czego nie robiły wcześniej
(Pixabay)
bCOOoVAl

Naukowcy z USA zauważyli, że mrówki zaczęły się kierować na północ Appalachów - łańcucha górskiego we wschodniej części Ameryki Północnej. To oznacza, że zakładają kolonie w klimacie chłodniejszym niż dotychczas.

Jesteśmy zszokowani – mówi wprost Robert Warren, profesor nadzwyczajny biologii z Buffalo State College, współautor badania na temat mrówek, które opublikowano niedawno w recenzowanym naukowym czasopiśmie "PLOS ONE".

Naukowcy zaobserwowali mrówki w wyższych regionach Appalachów, co wcześniej w ogóle się nie zdarzało. Profesor Warren mówi, że wyrobiły sobie tolerancję na chłodniejsze temperatury. Migrację na tereny, na których przedtem nie występowały, mają im też umożliwiać zmiany klimatyczne. Mniej chłodnych nocy oznacza dla nich mniej problemów i łatwiejsze przetrwanie.

bCOOoVAn
Nigdy nie sądzono, że zajdą tak daleko na północ. Nigdy nie zakładano, że dostaną się w północny rejon południowych Appalachów – stwierdził Warren.

Bolesne użądlenie. "Jakbyś płonął"

Użądlenie mrówki ognistej jest bolesne, ale stosunkowo niegroźne. W skrajnych przypadkach, jeśli ktoś jest uczulony na jad tej mrówki, użądlenie może się zakończyć śmiercią.

Ciężko jest zabić kolonię mrówek ognistych. Atakują i żądlą setkami. Człowiek się czuje tak, jakby płonął. Ta nazwa pasuje do nich jak ulał – oznajmił Warren, cytowany przez phys.org.
bCOOoVAt

Mrówki kontra termity. "Zimna wojna" między owadami

bCOOoVAO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(65)
Przyrodniczek
miesiąc temu
Ojej Straszne. To wszystko wina człowieka. Trzeba zatem jak najszybciej wprowadzić podatki, minimum od: podatek od świecenia słońca, podatek od cienia, podatek od wiatru słonecznego, podatek od dnia, podatek od nocy, podatek od wschodu słońca i podatek od zachodu słońca, a także podatek od wybuchów na słońcu i podatek od plam na słońcu, do tego podatek od promieni słonecznych, podatek od strumienia cieplnego słońca, podatek od emisji UV słońca i od emisji podczerwonej słońca. A wtedy na pewno tym mrówków zrobi się lepiej i nie będą się tak daleko zapuszczać.
czytelnik
miesiąc temu
bystrym naukowcom przypominam że ok 12 tys lat temu nastąpił koniec epoki lodowcowej i od tego czasu trwa ocieplenie klimatu
Ale sensacja
miesiąc temu
Naukowcom opadły szczęki! Szok i niedowierzanie! Nigdy wcześniej żaden gatunek nie dokonywał ekspansji na tereny o innych warunkach, niż te bazowe....
bCOOoVAP
myza
miesiąc temu
Ciężko jest zabić kolonię mrówek ognistych- ten pan próbował i mu się nie udało. Wie , co mówi.
Bolus
miesiąc temu
Mrowki wyczuwaja niebezpieczenstwo na swiecie Dlatego uciekaja
Najnowsze komentarze (65)
Jurand
miesiąc temu
Ty bez .... zmiany klimatyczne wykończą nas a mrówki będą dalej żyły
baca
miesiąc temu
To ten sam co wieszczył suszę w tym roku?
Olo
miesiąc temu
W necie wrze
borelioza
miesiąc temu
Zainteresujcie sie tyk kiedy wreszcie przystpi sie do zwalczania plagi śmiercionosnych kleszczy.
kolo
miesiąc temu
PiS by sobie z nimi szybko poradzil, jedną ustawą... prezes kaze uchwalic, PAD w nocy podpisze i po problemie...
Uuu
miesiąc temu
One juz wiedza, ze czlowiek zniszczyl planete
abc
miesiąc temu
Jakby popracowały nad swoim imidżem to byśmy im wybaczyli. A tak to niestety...
STALKER
miesiąc temu
No to jest petarda-temat.Ile podatnik musiał na te rewelacje wybulić piniądzów ?
bCOOoVAH
der
miesiąc temu
pomylka w moim komentarzu ma byc NISKIE PH - czyli wieksza kwasowosc !!!!!!! sorry !
qwerty
miesiąc temu
ktoś to czyta, przed publikacją. To w końcu uciekają bo im za gorąco czy za zimno? Najpierw "To oznacza, że zakładają kolonie w klimacie chłodniejszym niż dotychczas." a dalej "Mniej chłodnych nocy oznacza dla nich mniej problemów i łatwiejsze przetrwanie."
der
miesiąc temu
ale bzdury ! jak zwykle naukowcy wciskaja kit by na pseudo badania kase dostac i etaty miec !!!!! a swoja droga mrowki nie zadla tylko strzelaja KWASEM MROWKOWYM ktory jes kwasem nizej w grupie kwasow typu OCTOWY !!! nie jest to zadna trucizna tylko ma wysokie PH !!!!! te mrowki - w Polsce znane majace kolor czerwony zyja tez w chlodnej Kanadzie w Albercie np. !!!! czyli z tym klimatem jak zwykle KLAMSTWO !!!!
Trąbalski
miesiąc temu
Parę tysięcy lat temu wyginęły mamuty. Nigdy wcześniej tego nie zrobiły.
Szepiet
miesiąc temu
Ci naukowcy to z podstawówki? Czy autor artykułu? Szok i niedowierzanie...
Szepiet
miesiąc temu
"Ojej Straszne. To wszystko wina człowieka. Trzeba zatem jak najszybciej wprowadzić podatki, minimum od: podatek od świecenia słońca, podatek od cienia, podatek od wiatru słonecznego, podatek od dnia, podatek od nocy, podatek od wschodu słońca i podatek od zachodu słońca, a także podatek od wybuchów na słońcu i podatek od plam na słońcu, do tego podatek od promieni słonecznych, podatek od strumienia cieplnego słońca, podatek od emisji UV słońca i od emisji podczerwonej słońca."
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić