Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Chiny się przyznają. Mówią, co się działo w grudniu w Wuhan

323
Podziel się:

Chiny potwierdziły w piątek, że nakazały niektórym laboratoriom zniszczenie próbek koronawirusa na wczesnym etapie epidemii. Oskarżał je o to amerykański sekretarz stanu Mike Pomepo.

Chiny się przyznają. Mówią, co się działo w grudniu w Wuhan
(Getty Images)

Próbki niszczono w nieautoryzowanych laboratoriach. Liu Dengfeng z chińskiej Krajowej Komisji Zdrowia stwierdził, że zrobiono to, aby "zapobiec ryzyku związanemu z bezpieczeństwem biologicznym w laboratoriach", a także by "zapobiec kolejnym katastrofom wywołanym przez niezidentyfikowane patogeny".

Informacje przekazywane przez niektórych oficjeli z USA były wyrwane z kontekstu i miały na celu wprowadzenie dezorientacji – oświadczył Liu Dengfeng podczas piątkowego briefingu w Pekinie.

Zobacz też: Halucynacje i psychoza. Nowe objawy koronawirusa

Koronawirus pojawił się w Wuhan w grudniu

Liu podkreślił, że kiedy w grudniu 2019 r. zaczęły się pojawiać pierwsze przypadki COVID-19 - wtedy jeszcze nierozpoznanej choroby, o której mówiono, że przypomina zapalenie płuc - "profesjonalne instytucje na krajowym poziomie" pracowały nad identyfikacją wywołującego ją patogenu.

Bazując na obszernych badaniach i opiniach ekspertów, zdecydowaliśmy się uznać go za patogen klasy drugiej, tj. silnie chorobotwórczy, i wdrożyliśmy procedury bezpieczeństwa biologicznego w kwestii pobierania próbek, transportu i aktywności o charakterze eksperymentalnym, a także w kwestii niszczenia próbek – oświadczył Liu, którego cytuje gazeta "South China Morning Post".

Dodał, że to standardowa procedura. Próbki, jak stwierdził, trzeba było zniszczyć, bo nieautoryzowane laboratoria nie spełniały rządowych wymogów bezpieczeństwa.

Koronawirus z Wuhan. Oskarżenia USA

Zarówno wspomniany Mike Pomepo, jak i prezydent USA Donald Trump oskarżali Chiny o ukrywanie skali problemu na początku epidemii. Mówili między innymi, że Pekin wstrzymywał próbki, które można by ich zdaniem wykorzystać do szybszego opracowania szczepionki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(323)
Twój nick
2 lata temu
Od kiedy to ludzie przejmują się tym, że inni ludzi skazywani są każdego dnia na śmierć! To wcale nie podobne do zachowania ludzi!!! Im więcej ofiar koronawirusa tym większe szanse, że bezdomni zyskają dach nad glowa! Jedzenia statczy, by głodująca Afrykę wyżywić! A twórcy koronawirusa powinni dostać nagrodę Nobla!!!
stach
2 lata temu
Może te badania wirusologiczne są tak niebezpieczne, ze względu na niemożliwość upilnowania wirusów, ze powinny być zdelegalizowane na całym Świecie? jeszcze parę takich "udanych eksperymentów, a na Świecie zostaną tylko Chińczycy?
łom
2 lata temu
Amerykańska propaganda i oszustwo jak z księżyca czy pentagonu
GLOWA W MUR
2 lata temu
TAK WYCZYNIA KOMUNA I JEJ ZWOLENNICY
normal
2 lata temu
piękna chińska BAJKA
jan
2 lata temu
Nic nowego z góry było wiadomo że żółtki się bawili bronią biologiczną a ta im po prostu uciekła.
wirek
2 lata temu
Ale zbrodniarze i terroryści USA nie zniszczyli swoich próbek korona wirusa tylko rozprowadzili po świecie pod nadzorem swoich żydowskich sponsorów
józek
2 lata temu
co za mike pomepo? nie POMPEO czasem?
🔴123
2 lata temu
Proponuje bojkot ekonomiczny chin
Erni
2 lata temu
Spytajcie Gorniak to teraz wyrocznia😂😂😂😂
A dlaczego
2 lata temu
mieliby trzymać wirusa w niecertyfikowanych laboratoriach?
Major
2 lata temu
Skąd się ten wirus wziął w tych laboratoriach?Jak się tam dostał?
Major
2 lata temu
Skąd się ten wirus znalazł w tych laboratoriach? Oto jest pytanie!
Realistka
2 lata temu
Nauczcie się pisać bo błąd na błędzie i dopiero bierzcie się do pisania. Analfabetyzm normalnie, aż śmiech ogarnia.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić